Az idei tavasz meglehetősen változékony időjárással lepett meg minket. Egyik héten délben húsz fokban rángattuk le magunkról a reggel felvett kötött pulcsit, a másik héten meg újra elővettük a télen használt tollkabátot. Ilyenkor felvetődik a kérdés: hideg időben is jó-e a futás a szabadban? Netán érdemesebb ilyenkor a futópadot választani? Megmondjuk!
Tavaszi sorozatunkban több héten át foglalkozunk a futással. Futni manapság nagyon divatos sport, és ez remek hír a szervezetünk számára. A futás egészséges, boldogít, szépít. Ráadásul nagyon nem kell hozzá sok: egy pár jó cipő és némi kitartás. Kezdj el futni akár már ma!
Hogy rögtön a közepébe vágjuk: a hidegben futás nem ártalmas, sőt meglepően kedvező hatással lehet a testre. Ha a szokásos rutint követve bemelegítünk, az időnek megfelelően öltözünk, és eggyel jobban figyelünk arra, hogy ne csússzunk el a sár, tócsák vagy jégfoltok miatt, ugyanolyan jó lesz, mint melegben. Sőt. A hidegben futás sokak szerint jobban megnöveli az energiaszintünket, és utána sokkal jobb kedvünk is lesz. Fázni sem fogunk a futást követően. Szóval a válasz egyszerű és egyértelmű: igen!
A legtöbb ember azért fut, hogy teste szebb, izmai tónusosabbak legyenek, a felesleges zsírpárnák pedig eltűnjenek. Amikor futsz, nagyon sok energiát használsz, így dolgozod le a fölös kilókat. A hideg ezen mit sem változtat. Persze nemcsak a fogyás a cél. A kardiózás egészségügyi előnyeit a hideg szintén nem befolyásolja. A futás hidegben is mérsékli a vérnyomást, segít megtartani az érfalak rugalmasságát, és hosszú távon jelentősen csökkenti a szívroham és más keringési betegségek kockázatát.
A megfelelő hideg elleni védekezéshez rétegesen öltözz: az izzadságot elvezető, szintetikus darabok érintkezzenek a bőröddel, a külső réteg pedig lehet egy vastagabb pamutpulcsi vagy szélálló futódzseki, attól függ, milyen az idő. Természetesen a rétegek száma is a jégcsapok számával arányos. Érdemes a hidegnek megfelelő fejvédőt, sapkát, sálat, akár símaszkot is viselni, ha erre szükség van. A tested által leadott hőenergia 40%-a ugyanis a nyakon és a fejen át távozik. Figyelj oda, hogy milyen cipőben futsz, a talp megfelelő tapadást biztosít-e a hideg (pláne vizes vagy jeges) felületen.
Még valamit ne feledj: hidegben is meg kell előzni a kiszáradást. Habár úgy érezheted, hogy kevesebbet izzadsz, a hideg rendkívüli módon kiszáríthat. Ezért igyál elegendő folyadékot futás közben és főként utána. Ha harminc percet futsz, a víz a legjobb megoldás, ha ennél többet, akkor akár bolti, akár házi sportitallal jársz jobban. A legegyszerűbb házi sportital narancslé és víz 1:4 arányú keveréke, amelyben 1 kiskanál sót és 1 kávéskanál szőlőcukrot kell feloldani. Aki ennél tudományosabb sportitalt készítene, az például itt talál tanácsokat hozzá.