A magyar tollaslabdázás története 2016 májusában fordulatot vett azzal, hogy Sárosi Laura példátlanul sportszerű viselkedésével két nap alatt világszerte ismertté vált. Az történt ugyanis, hogy a legjobbnak tartott magyar játékos az olimpiai selejtezők második körének egy mérkőzésen kölcsönadta a váltócipőjét ellenfelének, Karin Schnaase-nak, majd simán kikapott tőle. Ezzel újra definiálta a fair-play fogalmát.
A német játékos Schnaase simán vezetett a meccsen, amikor cipője váratlanul elszakadt. A versenyszabályok értelmében nem lett volna lehetősége, hogy időt kérve újra cserélje azt le. Sárosinak ekkor nem kellett volna mást tennie, mint kérni, hogy a játékvezetők őt hirdessék ki győztesként. Megtehette volna, a magyar lány azonban másként döntött: kiszaladt a sporttáskájához, elővette saját váltócipőjét és átnyújtotta azt ellenfelének, hogy ha passzol rá, nyugodtan vegye csak fel. Passzolt.
A mérkőzésen így végül nem Sárosi, hanem Schnaase győzedelmeskedett 2:1 arányban, Laura azonban sporttörténelmet írt. A magyar sportember nevét az egész világ megismerte 2016 késő tavaszán, petíció indult olimpiai indulásáért, fair-play-díjat kapott, és szabadkártyával végül mégis kijutott a Rióban megrendezett nyári játékokra.
A tollaslabda elfogadottsága és a sportot űzők tábora is egyre nő hazánkban, Laura példátlan sikerének köszönhetően pedig az egész világ fölkapta a fejét a magyar tollasra – mondja Balogh Richárd, Sárosi egyesületének titkára. A pécsi Multi-Alarm SE szakembere hozzáteszi: ugyan még országos lefedettségről azért nem beszélhetünk, de Budapest, Debrecen, Pécs és Szeged mára komoly magyar bázisok a tollaslabda tekintetében. Profi játékosok anyagi értelemben nincsenek, az igazolt sportolók száma a korosztályos játékosokkal együtt 1000 fő körül van, az amatőr játékosoké ennek nagyjából tízszerese lehet.
Sárosi Laura sportszerűségi és olimpiai sikere a legnagyobb magyar tollasteljesítmény az elmúlt tíz évben. Emellett meg kell említeni a korosztályos Európa-bajnokságokon elért helyezéseket is (Madarász Réka U17 3. hely, Sándorházi Vivien U15 2. hely) – mondja Balogh Richárd, aki szerint a legfontosabb ebben a sportban is az utánpótlás kinevelése. Balogh szerint a gyerekeknek 6-9 éves kortól már érdemes elkezdeni tollaslabdázni, és ha a gyerek sportos, jó mozgáskoordinációval és reflexekkel rendelkezik, nem utolsó sorban szorgalmas és a szülei is támogatják, akár olimpiai babérokban is jó oka van reménykedni. Sárosinak is sikerült. Lehet utánacsinálni – mosolyog Balogh Richárd.
Sárosi Laura igazi példaértékű sportoló, akinek neve most már mindörökre összefonódik a sportszerűséggel, és az Olimpia eszmeiségével, amelyben a legfontosabb: a részvétel.