Ebben a posztban röviden összefoglaljuk mindazt, amit a tollaslabda szabályairól, a pályáról, a felszerelésről tudni érdemes. Itt egy elég jó videó is, ami közérthetően, ám angolul foglalja össze a jelenleg is érvényes szabályokat: https://www.youtube.com/watch?v=UyLIi-TbcFc. A tollaslabda világszövetsége, a Badminton World Federation (BWF) Malajziában, Kuala Lumpurban székel.
A mérkőzés
A tollasmérkőzések két vagy három game-ből állnak, az a játékos győz, amelyik két game-et megnyer. A game megnyeréséhez legalább 21 pontot kell nyerni úgy, hogy minimum két ponttal kell legyőzni az ellenfelet. Amennyiben 21-nél ez nem áll fönn, a game 30 pontig folytatódik, ilyenkor már 1 pont különbség is elegendő a győzelemhez.
Szerva
Az adogatóvonal a pálya alapvonala is egyben. A szervát akkor lehet elvégezni, ha arra mindkét játékos készen áll. Az adogatás csak alulról ütött lehet, és az adogatóterületen belülről szabad csak elvégezni. Egyesben az adogató fél páros pontszámkor a jobb oldali, páratlan pontszám esetén a bal oldali adogatótérből indítja el a labdát, amelyet a tenisztől eltérően nem szabad feldobni. A szerva akkor érvényes, ha a labda beavatkozás nélkül az ellenfél térfelén landolna.
Pálya
A játéktér téglalap alakú, 1340*610 centiméter méretű, 4 centiméter széles, fehér vagy sárga vonalakkal kijelölve. A pályát középen háló választja ketté, amelyet 155 cm magas oszlopok közé kell kifeszíteni, közepén a hálómagasság 152,4 centiméter. A labdamenetek a háló felett zajlanak, egy labdamenet akkor ér véget, ha a labda valamelyik játékos térfelén landol, vagy valamelyik sportoló hibát vét. A professzionális mérkőzéseket kizárólag teremben játsszák.
Pontszerzés és játékmenet
A tollaslabdában a játékos két módon szerezhet pontot: vagy a labdát a másik térfelére üti úgy, hogy az nem tud beleérni, vagy az ellenfél a következő hibák valamelyikét véti. A labdát a játéktéren kívülre üti, túl magasról adogat vagy ütője nem a föld felé mutat, adogatóként a labdának nem a fejét üti meg először, adogatásnál valamelyik játékos felemeli az egyik lábát, egynél többször üt a labdába, a labdát a plafonra üti, ütővel a hálót éri vagy a labdát valamely testrészével érinti. Ha az adogató megnyeri a szerváját, pontot szerez és a másik saját adogatóudvarából szerválhat ismét. Ha a fogadó játékos nyeri az adogatást, pontot szerez és ő adogathat tovább.
A tollaslabda versenyszabályait részletesen megtalálod itt: http://badminton.hu/szabalyok.