A tornatermi hoki, amit palánklabdának is neveznek.
Folytatjuk a sportágakat, azok szabályait, menetét, történetét, nemzetközi és magyar helyzetét bemutató sorozatunkat, ezúttal egy olyan csapatjátékkal, amivel sokan az iskolai testnevelés során találkozhattak először Magyarországon a 2000-es években.
A floorball (ritka magyar elnevezéssel: palánklabda) egy izgalmas beltéri sport, amely mai formáját az 1970-es években érte el. Svédországban fejlesztették ki, kifejezetten tornatermi csapatjáték céljából. A versenyszabályok szerint kemény borításon, 20*40 (valójában 18-22*36-44) méteres pályán játsszák, a két csapatot 5-5 mezőnyjátékos és egy-egy kapus alkotja. A floorball sokban hasonlít a jégkoronghoz, a hokisportok családjába tartozik. Itt csak a mezőnyjátékosok használnak ütőt, a kapus nem, a floorballban nem korong, hanem műanyag labda a fő játékszer, az ütők szintén műanyagból készülnek. Speciális olimpiára szánt változata mind a játéktér méretében, mind a játékosok számában eltér az eredetitől, itt 3-3 mezőnyjátékos játszik egy 20*12 méteres pályán. Tornatermi testnevelésórán pedig természetesen az adott terem adottságaihoz és a tanulók számához igazodik a játékosok száma.
A floorball kialakulása, szervezete és helyzete
A floorballt az 1970-es években Svédországban fejlesztették ki amerikai emigránsok és Skandináviába visszatelepülők, a ’60-as években az USA-ban már játszott floorhockey játék alapján. A legenda szerint a Göteborg svéd város egyik középiskolájában kísérletezték ki az alapokat, kifejezetten rekreációs és iskolai tornaóra jelleggel.
Az ekkor még innebandy néven nevezett játék az 1980-as években gyorsan elterjedt nemcsak Svédország-szerte, de Finnországban Norvégiában és Svájcban is, és az iskolai gyerekjáték szintjéről versenysporttá fejlődött tovább. A villámszerű fejlődés annak volt köszönhető, hogy a rendkívül népszerű jégkorong sportot kedvelők korcsolyatudás hiányában is űzhették, ráadásul azok számára is jó választás volt, akiknek a jéghoki túlzottan agresszív vagy túl eszközigényes.
Hamarosan létrejöttek a nemzeti sportszövetségek, amelyek 1986-ban létrehozták nemzetközi szervezetüket, az International Floorball Federationt (IFF). A sportot csak ettől a pontot nevezik hivatalosan mai nevén, floorballnak, amelyet mára mintegy 100 országban űznek valamilyen szinten. A 2016 nyári adatok szerint a nemzetközi szövetség 62 tagot számlál (43 rendes és 19 ideiglenes), 4330 klubot és 309307 játékost tömörít, terveik szerint a sport bemutatkozik a 2020-as nyári olimpián.
A sport a világon nem meglepő módon Svédországban a legnépszerűbb, ahol a szövetség adatai szerint 117 ezren űzik. Magyarországon szintén az iskolai tornatermekben vált először ismertté. Az 1990-es években már játszották néhány oktatási intézményben, az igazi fellendülés pedig 1998-hoz kötődik, amikor a sport először szerepelt a diákolimpián. A 2013-2014-es tanévben összesen már mintegy 600 iskolai csapat indult floorballban a diákolimpián.
A Magyar Floorball Szakszövetség adatai szerint mára több mint 900 igazolt játékosa van a hazánkban bejegyzett kluboknak. A magyar szövetség a korosztályos (U9-U19) versenyeken túl, jelenleg egy férfi első osztályt (OB1), egy másodosztályt (OB2) és egy harmadosztályt (OB3), valamint egy női osztályt (Női OB1) működtet. A szövetség munkáját háromtagú elnökség irányítja, elnöke Veisz László, tagjai Hajnal Gabriella és Vadócz Bence. A szövetség weboldalán egyébként az információk, eredmények és érdekességek mellett rengeteg mérkőzés, így például a legutóbbi világbajnokság meccsei is teljes hosszban megtekinthetők, akit érdekel ez a sport, bátran böngéssze a www.hunfloorball.hu oldalt, mert érdemes.
A fiatalok számára a Magyar Floorball Szakszövetség két rendszerben szervez bajnokságokat. A kisebbek számára unihoki rendszerben, kisebb méretű pályán, 3+1 felállásban rövidebb játékidővel folyik a küzdelem. A nagyobbak számára nagypályán, 5+1 fővel, rövidített játékidővel írják ki a bajnokságokat. A szövetség közlése szerint kiemelt figyelmet fordít az utánpótlásra, szeretnék, ha minél több gyermek fedezné fel magának ezt a sportot, így igyekeznek a Diákolimpia sikerét áthozni az országos bajnoki rendszerbe is.
Szabályok
A floorballban két csapat játszik egymás ellen, 5-5 mezőnyjátékos és 1-1 kapus felállásban, a mérkőzés három 20-20 perces harmadból áll, és általában két bíró vezeti a játékot. A harmadok között 5 perc szünetet kell tartani, a csapatok a mérkőzésen legfeljebb 17-17 főt szerepeltethetnek. A pálya mindig beltérben van, gyakorlatban sokszor kézilabdapályán állítják föl, szélessége 18-22 méter között, hosszúsága 36-44 méter között változik, 50 cm magas palánk határolja, lekerekített sarkokkal, a kapuk pedig 160 cm szélesek és 115 cm magasak, mélységük legfeljebb 65 centiméter.
A játék célja az, hogy az adott csapat több pontot szerezzen, mint ellenfele. A pontszerzéshez a labdát ütővel az ellenfél kapujába kell juttatni. Egy harmad húsz percig tart, az időt pedig úgy mérik, hogy az órát csak gól, büntető és időkérés esetén állítják meg. Minden harmad középkezdéssel kezdődik. A csapatok a mérkőzés folyamán egyszer kérhetnek időt, 30 másodperc tartamban. A játékban korlátozott érintkezés megengedett, vagyis a váll-váll elleni küzdelem szabályos, a lábbal lökés szintén megengedett, de a testtel lökés szabálytalan. A labdát a játékosok ütőjükkel legfeljebb térdmagasságban játszhatják meg, az ütők pedig csak úgy érintkezhetnek, hogy egyik sem emelheti fel a másikat. A játékosok a labdát lábukkal ütőjükre vagy a palánkra játszhatják, és lehetőségük van azt térdelő helyzetben is elütni. A kapusok a kapu közvetlen közelében tartózkodnak, ahol a labdát bármely testrészükkel megérinthetik, üthetik, rúghatják, dobhatják vagy kezükkel megfoghatják, de legfeljebb 3 másodperc után ismét játékba kell hozniuk azt. A szabálytalanságokat a játékvezetők büntetéssel, szabadütéssel és 2-5 perces kiállítással szankcionálják – annak súlyosságától függően, a szabálykönyvben foglaltak és belátásuk szerint.
Felszerelés
A floorball azért is tudott gyorsan népszerűvé válni, mert nem különösebben felszerelésigényes, más sportokkal összehasonlítva kifejezetten olcsó. Nem véletlen, hogy a magyar közoktatás nehéz helyzete közepette is sok iskolában testnevelésórán játszatják, hiszen mindössze pár tucat ütőre és néhány labdára van szükség.
A játékosok a versenyszabályok szerint rövidnadrágot, pólóinget, sportszárat és kézilabdacipőt vagy futball teremcipőt viselnek. Ezek mellett megengedett a védőfelszerelés, ajánlott lábszárvédő és szemvédő használata. A mezőnyjátékosok bottal, a kapusok bot nélkül játszanak. A műanyagból készült bot maximális megengedett hosszúsága 105 centiméter, ami jóval rövidebb a jégkorongban használt ütőnél. A kapusok a többi játékostól eltérő színű mezt, és általában komolyabb védőfelszerelést hordanak, legtöbbször bélelt hosszúnadrágot, mellkasvédőt, sisakot, sokszor térdvédőt és kesztyűt is. A játékosok mezét meg kell számolni, a mezőnyjátékosok 2-19 közötti, a kapuőrök 1-es vagy 20-as számot kaphatnak. Mindkét csapatnak van egy kapitánya, aki legalább 70 milliméter széles karszalagot visel, amely feltűnő, mezétől jól elkülöníthető színű.
A golyó alakú labda az ütőkhöz hasonlóan műanyagból készül, tömege legfeljebb 23 gramm, átmérője 72 milliméter, és 26 darab, 10-11 milliméter átmérőjű lyuk van rajta, egymástól egyenlő távolságra. A lyukak célja, hogy a labda mozgását lassítsák.
Ki játszhatja a floorballt?
A floorballt kortól, nemtől, képességtől és fizikai erőnléttől függetlenül bárki elkezdheti. Hamar bele fog jönni. Az alacsony eszközigény, a relatív olcsóság, az egyszerű szabályrendszer teszik alkalmassá a közoktatási testnevelésben való alkalmazásra, és arra is, hogy – mint a speciális olimpián – értelmi sérültek, fogyatékosok számára is jól játszható legyen. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a floorball nagyon demokratikus sport, és kifejezetten arra találták és úgy fejlesztették ki, hogy bárki örömét lelhesse a játékban. Ha tehát egy olyan sportot keresel, ami a jégkoronghoz és a gyeplabdához hasonlóan izgalmas, de olcsó és könnyen megtanulható, akkor a floorball ideális választás lehet a számodra.
Ha kedvet kaptál és kipróbálnád a sportágat, akkor nézd meg itt, hogy van-e a közeledben floorball egyesület