Az erőemelés ma reneszánszát éli. Nemcsak egykori testépítők nyergelnek át szívesen a súlyemeléshez hasonló nyugati erősportra, de a Crossfit mozgalom is komoly lökést adott neki. A fekvenyomás pedig lassan önálló sportággá válik.
Az erőemelés (angol eredeti elnevezésben: powerlifting) a súlyemeléshez hasonló szabadidő- és versenysport, amelyben az atléták három fogásnemben, guggolásban, felhúzásban és fekvenyomásban mérik össze erejüket. A három fogásban teljesített súlyokat összeadva jön ki az összetett eredmény, a versenyek 7 női és 8 férfi súlycsoportban zajlanak. A fekvenyomás mára olyannyira népszerűvé vált, hogy önálló világversenyeit is megrendezik.
Az erőemelés Magyarországon – a testépítéssel együtt – a ’60-as években jelent meg, az első hivatalos versenyt 1968-ban tartották, a szakszövetség 1989-ben alakult, a testépítőkkel közösen, majd 10 évvel később önálló szövetséggé vált.
Az erőemelő sport világszervezete az International Powerlifting Federation http://www.powerlifting-ipf.com/, itthon a Magyar Erőemelő Szövetség [http://www.hunpower.hu] a hivatalos sportszövetség, amelynek mintegy 50 tagegyesülete van. Magyarországon az igazolt versenyzők száma körülbelül 2500, a hobbisportolóké tízezer körüli. A kiemelkedő hazai klubok közé tartozik a teljesség igénye nélkül a szigetszentmiklósi Sirius Lifting, az orosházi Toldi, a nyíregyházi Kelet Ereje, a rendőrök által alapított Erőművek SE, a mérki Kinizsi, a vésztői Marvel Team, az isaszegi Sebi Gym.
Fekete Miklós, a Magyar Erőemelő Szövetség elnökségi tagja szerint az erőemelés olyan sport, amit akár ötvenévesen is el lehet kezdeni, de igazán eredményes versenyző abból lesz, aki tizenévesen vág bele, méghozzá úgy, hogy gyerekkorában űzött valamilyen sportot, például birkózott, cselgáncsozott vagy atletizált. Ő maga 16 évesen kezdte, csaknem 30 éve versenyez. Ez azonban nem átlagos történet, az elmúlt harminc évben inkább az volt a jellemző, hogy a testépítést megunó sportolók nyergeltek át az erőemelésre. Az utóbbi években azonban a Crossfit mozgalom hozta el az új reneszánszot: annak túlzott bonyolultsága és eszközigénye miatt sokan manapság ismét sokan fordulnak az erőemelés felé, a fekvenyomás fogásnem pedig szinte önálló sportággá vált, saját világversenyekkel.
A versenyzők életkora egyébként nagy szórást mutat, simán előfordult, hogy valaki negyvenkét évesen lett felnőtt világbajnok – mondja Fekete Miklós. Hozzáteszi: bár az erőemelők igen nagy súlyokat emelnek, a komoly sérülések megfelelő technikával elkerülhetők, maga a sport pedig azért egészséges, mert az egyenletes funkcionális terhelés miatt kiváló hatással van a vázizomzatra, a szívre és az egész keringési rendszerre.
Az erőemelés egyszerű, férfias, kemény sport, de ez nem azt jelenti, hogy a női versenyzők ne lennének még annál is keményebbek, mert bizony azok, elég csak megnézni egy országos bajnoki selejtezőt.
És hogy milyen sporttal érdemes kiegészíteni az erőemelést? Nos, a magától értetődő testépítésen túl főként talajtornával és nyújtógyakorlatokkal, hiszen ha elsőre meglepőnek tűnik is, ebben a sportban a nyers erő mellett a hajlékonyság a kulcsfontosságú elem.