Váradi Balázzsal, az archersguide.hu alapítójával és szerkesztőjével beszélgettünk az itthon mindenképpen hiánypótló weboldalról és a hazai íjászatról.
Mikor indítottad az oldalt és mi motivált?
2014. májusában indult el az oldal hivatalosan, azzal a céllal, hogy legyen egy olyan oldal a magyar íjász közösség számára, ahol átfogó anyagot talál az íjászat minden aspektusáról. Sajnos akkoriban még inkább igaz volt, hogy nagyon kevés hiteles, érthető anyag volt elérhető – főleg magyarul. Ezen próbálok azóta is dolgozni, hogy minél több, hasznos információt tudjak megosztani az íjászokkal.
Nagyon fontosnak éreztem, hogy legyen egy hely, ahol összefoglalva megtalálhatóak a legfontosabb dolgok, a lehető leghitelesebb formában, félrebeszélések és fals információk nélkül. Bár a Magyar Íjász Szövetség kemény munkájának hála egyre több edző van az országban, azért még nagyon-nagyon sokan autodidakta módon képzik magukat – sajnos rossz technikával. Nekik is szerettem volna segíteni azzal, hogy helyes információkkal szolgálok a megfelelő lőtechnikáról, felszerelésekről, szabályokról, stb. De több „öreg rókától” is kaptam az évek alatt pozitív visszajelzéseket, miszerint hasznos, új információkat tudtam mondani nekik.
Melyek az oldal legnépszerűbb funkciói, rovatai?
Funkciók terén nehéz lenne kiemelni a „leg”-et. A kalkulátorok ugyanúgy nagy népszerűségnek szoktak örvendeni, mint az egyesületi kereső például. De nagy örömömre a „Segítő Íjászok Adatbázisa” is népszerű „alprojekt”. Ezt Makai Róbert barátommal közösen találtuk ki annak érdekében, hogy az íjász-társadalom (bár mondhatnám családnak is) még inkább tudja segíteni egymást: nem csak íjászati fronton.
Rovatok terén egyértelműen a fejlődéssel kapcsolatos cikkek a legnépszerűbbek: a mentális fejlesztés, felkészülés témaköre ugyanúgy, mint a tényleges lövéssel kapcsolatos írások.
Mi volt eddig a legnagyobb sikerélményed, ami az Archer’s Guide-hoz kötődik?
Az egyik biztosan a korábban már említett Segítő Íjászok Adatbázisa. Nagyon jó érzés volt látni, hogy rövid időn belül milyen sokan regisztráltak be.
A másik talán az, amikor a Magyar Íjász Szövetség átvett egy-egy cikket az oldalról: ez igazolja ilyenkor mindig, hogy jó irányba haladok.
Mik a további tervek, hová szeretnél eljutni az oldallal?
Elég sok terv van a fejemben – csak sajnos időhiánnyal küzdök. Nagy álmom, hogy annyira „kinője” magát az oldal, hogy legyen egy fix szerkesztői stáb, akik rendszeres és változatos tartalmat tudnak generálni. Időről időre vannak íjászok, akik írnak „vendégcikkeket”, de sajnos elég sokan úgy gondolják, hogy nem írnak olyan szinten, hogy bevállalják – vagy a „szakmai hozzáértésükben”, az íjászatban nem érzik magukat elég felkészültnek a feladatra.
Ezen felül van néhány érdekesebb alprojekt is a fiókomban: kerekasztal beszélgetések, interjúsorozatok, weboldalfejlesztések.
Van tudomásod további olyan magyar nyelvű, online elérhető tartalomról (akár írott, akár videós formában), ami segítségére lehet egy kezdő íjásznak?
Az Íjászsuli egy nagyon jó kezdeményezés volt Kiss István részéről. Nagyon jó íjász, remek edző - gyakorlatilag azóta ismerem én is, hogy elkezdtem lőni. Összerakott egy több részes anyagot a kezdők részére - nem tudom, hogy milyen tervei vannak jelenleg, hogy szeretne-e folytatást ennek a videósorozatnak. Ezen felül nem igazán tudok róla, hogy lennének további, aktuális anyagok. Korábban sok hasznos információ volt a Szabad Íjász Portálon - de fórum formájában, ami elég nehézkessé tette az információ megtalálását. Ezen felül volt kísérlet több nyomtatott íjász magazinra is, de sok lapszámot egyik se élt meg - ezek egy része talán még megtalálható itt-ott digitalizált formában.
Mikor találkoztál először az íjászattal? Mi fogott meg benne?
Először még gyerekként találkoztam vele egy külföldi nyaralás alkalmával – szerintem már közel 20 éve. Elsőre is egész jól ment és valami megmagyarázhatatlan megnyugvás fogott el lövés közben. Ez az érzés azóta is sokszor előjön – általában ilyenkor tudom, hogy mindent jól csináltam. :)
Sok-sok év kihagyás után 17-18 éves koromban sikerült megismerkednem néhány íjásszal, akik a szárnyaik alá vettek és elindultam az úton: először tradícionális íjjal, majd később átpártoltam a csigás íjakra: „szakmai átok”, hogy a 100%-os precizitásra törekszem és úgy éreztem, hogy ezt a hajtóerőt ezzel a kategóriával tudom elérni. De ettől függetlenül szívesen fogok a kezembe bármilyen íjat, szívesen próbálgatom őket: néha még jól is esik „kilépni” a komfortzónából.
Ha meg kellene győznöd valakit, hogy miért érdemes kipróbálnia az íjászatot, akkor mit mondanál neki?
Az biztos, hogy egy összetartó, támogató család tagja lesz, akik kérdés nélkül segítenek a másiknak. A másik dolog, hogy gyakorlatilag kortalan sportról beszélünk: a 6 éves ugyanúgy részese lehet, mint a 76 éves. Több olyan család is van, akik közös családi programként kezdtek bele.
Ezen felül remek relaxációs/rekreációs mozgásformának is tartom. Lehet bármekkora káosz is körülöttem, amikor lövök, akkor egy „burok” vesz körül és ki tudom zárni a gondokat.
Milyen erényekkel, tulajdonságokkal kell valakinek rendelkeznie ahhoz, hogy kiemelkedő íjász válhasson belőle?
Alázat, tisztelet és szorgalom mindenképp kell hozzá. Alázat és tisztelet a sporttársak és maga a sport irányába. Nem lesz senkiből se 2 nap alatt olimpikon: hosszú évek nagyon kemény munkája kell ahhoz, hogy valaki a világ élvonalához tartozzon.
Mondhatnám, hogy jó szem is kell hozzá, de ez „másodlagos”. Több olyan nemzetközi eredményekkel rendelkező büszkeségünk van, aki szemüveges. :)
Van rálátásod a hazai íjász utánpótlásra? Amennyiben igen, tudsz mondani nekünk egy-két nevet, aki(k)re érdemes odafigyelnünk, mert a későbbiekben még többet hallhatunk róluk?
Valamekkora rálátásom van, természetesen. Banda Árpádot és Orosz Viktort mindenképp ki kell emelni: ők már közelítenek a felnőtt kategóriákhoz, de nagy reménységek. Árpi olimpiai íjász, míg Viktor a csigás íjászok táborát erősíti pályaíjászatban. Mindketten támogatott versenyzők mind a Magyar Íjász szövetség részéről, mind íj – és kiegészítő gyártók részéről. Hosszú idő után ők voltak az elsők, akiket íjgyártó cég támogatni kezdett és felszerelést biztosított számukra.
Legutóbb az 1996-os atlantai játékokon vett részt magyar íjász. Mi ennek az oka szerinted? Tokióban lesz vajon versenyzőnk?
Sajnos kicsit elszaladt mellettünk a világ. Egy jó ideig nem volt szervezett az íjászok és edzők képzése itthon – ez szerencsére az elmúlt pár évben gyökeresen megváltozott és elindult valami. Ennek vannak már bizonyítékai az eredmények terén. Én személy szerint bízom benne, hogy lesz kint magyar íjász Tokióban – Banda Árpinak megvan rá az esélye szerintem. Igaz, ő most közben az egyetemet is csinálja.
Melyek jelenleg a legeredményesebb íjász nemzetek és hozzájuk képest hol a magyar íjászat helye a világban?
Ez elég vegyes képet mutat, de általánosságban elmondható, hogy USA, Dél-Korea, Olaszország és Oroszország mindig ott van a toppon. Ezekben az országokban nagyon kemény edzői munka is folyik: Koreában iskolai rendszerben tanítják az íjászatot, az USA nagy részén pedig tradíció a vadászat, ami az íjas vadászat miatt még egy lökést ad a sportágnak, valamint a profi felszerelések gyártói is főként itt találhatóak.
Ettől függetlenül több szép eredménnyel büszkélkedhetünk: Kakas István tavaly a Világjátékokon terepíjászatban első helyen végzett barebow kategóriában, ami előtte egy magyarnak se sikerült. De említhetném Molnár Ferenc Midesz-t is, aki többszörös World Archery 3D Világbajnok – többek között , vagy Kun Alízt, aki a korábban említett Orosz Viktorhoz és Banda Árpihoz hasonlóan gyári versenyző és világbajnoki 3. helyezett lett legutóbb a World Archery 3D-n.
Mivel foglalkozol, amikor nem az oldalt szerkeszted?
Munkámat tekintve PPC Specialista vagyok, ami annyit takar, hogy Facebook és Google hirdetési kampányokat tervezek és kezelek, emellett weboldalkészítéssel is foglalkozom. Szabadidőmben igyekszem a családommal lenni, vagy lőni. :)
Balázsnak köszönjük az interjút és további sok sikert és kitartást kívánunk az oldal fejlesztéséhez!
Ha az elhangzottak felkeltették az érdeklődésed és további információkra vágysz, akkor keresd fel az archersguide.hu weboldalát vagy nézz szét itt nálunk, hogy van-e íjász egyesület a közeledben.