Mi a különbség, egyáltalán miért fontos ez?
Bizonyos fogalmakat olyan gyakran használunk, hogy bele sem gondolunk, mit jelentenek. Különösen igaz ez azokra a közhelyessé vált ellentétpárokra, amelyek a mindennapok során megkönnyítik, hogy bizonyos dolgokat egymástól megkülönböztessünk, és azokat jól elkülöníthető kategóriákba soroljunk. A profi és amatőr egy ilyen ellentétpár. Ebben a bejegyzésben megvizsgáljuk, miket választanak el egymástól, ha sportról van szó, így pedig közelebb jutunk valódi jelentésükhöz.
A legtöbb ember amatőrként űz valamilyen sportot. Ez azt jelenti, hogy szabadidejében, a mozgás vagy a játék öröméért, főfoglalkozása mellett sportol. Valaki mondjuk egyetemen tanít biofizikát, de hetente háromszor esténként fociedzésre jár egy egyesületbe, hétvégenként pedig egy amatőr bajnokságban játszik a csapatával. Egy másik valaki autószerelőként dolgozik egy műhelyben, szombat délelőttönként pedig három barátjával teniszezni járnak egy sporttelepre, ahol fizetnek a pályák használatáért. Ők mindannyian amatőr sportolók, egyesületüknek (ha van) tagdíjat fizetnek, cserébe használják annak létesítményeit, vagy pályát bérelnek a játékhoz.
Néhány ember profi sportoló. Számuk az amatőrökhöz képest igen csekély. Aki profi, annak a sport a munkája, a hivatása, a foglalkozása. Az egyesülete a munkahelye, ahonnan fizetést kap azért, hogy játszik. Minden reggel felkel, edzésre megy, versenyekre készül, ahol nyerni szeretne. Abból él, hogy magas szinten űz egy sportot, versenyez, sokszor szponzorációs és reklámbevételekre is szert tesz.
Nagyon fontos, hogy a profi és az amatőr megkülönböztetés nem foglalja magában azt, hogy ki mennyire szereti a sportot, sőt gyakran azt sem, hogy milyen az ő tudásszintje. Nem megkülönböztetés az sem, hogy ki versenyez, és ki nem, hiszen az amatőrök számára is sok versenyt szerveznek, sőt az Olimpiai Játékok alapvetései szerint azon csakis amatőrök vehetnek részt (a valóságban ez ma már nem így van, természetesen). A profik közül pedig vannak olyanok, akik tagjai egy csapatnak, fizetést kapnak ezért, de sokszor évekig nem versenyeznek.
Valójában tehát az sem megkülönböztetés, hogy ki kap pénzt a sporteredményeiért, hiszen amatőr versenyek is lehetnek pénzdíjasok. Mindenesetre a különbséget mégiscsak az anyagiakban lehet megtalálni: a profi sportban több a pénz és a szponzor. A profiknál általában nagyobb a médiafigyelem is, bár az Olimpia ez alól pont kivételt képez, hiszen az elviekben amatőr sportesemény, a gyakorlatban azonban a résztvevők nagy része profi sportoló.
Egyes esetekben nehéz meghúzni a határvonalat a profi és az amatőr között, főként manapság, amikor óriási a sportot övező médiafigyelem, és egyre fontosabb az üzleti szemlélet. Íme néhány ellentétpár, amik általánosságban segítenek megérteni a különbséget.
Részvétel a játék öröméért – Részvétel pénzért
A részvétel fontosabb a győzelemnél – A győzelem fontos, a jobb eredmény több pénzt jelent
Az edzés szabadidős tevékenység – Az edzés és a felkészülés teljes munkaidőben folyik
Önkéntes részvétel – Akkor kell játszani, amikor mondják nekik
A sport hobbi – A sport munka