Hallottál már a quadhratlonról? Tudtad, hogy van korosztályos világ-és Európa-bajnokunk? És azt, hogy mindkettő ugyanaz a személy? Bodolai Fanni már a felnőttek mezőnyében készül a kaposvári vb-re, bízik benne, hogy ezt hamarosan sportági egyesületben teheti meg. Kikapcsolódásként is az aktív programokat választja. Interjú.
Ha valaki lusta beütni a Google-ba a quadhratlon szót, akkor neki hogy mutatnád be a sportágat?
Majdnem ugyanaz, mint a triatlon, csak éppen kiegészül egy komoly kajakos távval is. Két távon szoktam indulni: sprinttávon, illetve középtávon, mindkettőből rendeznek világbajnokságot, illetve Európa-bajnokságot is. A középtáv így néz ki: másfél kilométer úszás, 40 kilométer kerékpározás, nyolc kilométer kajakozás és tíz kilométer futás. A sprint mindegyiknek pontosan a fele.
Van kedvenc versenyszámod?
Az alapsportágam a kajakozás volt, ezt kiegészítve kezdtem el quadrathlonozni. Már gyerekkorom óta az életem szerves részét képezi a sportolás, hét évig kajakoztam, majd 2015 tavaszán hallottam róla, hogy abban az évben Magyarországon rendezik meg a sprinttávú Európa-bajnokságot. A húgom akkoriban triatlonozott, így nem volt idegen a sportág, a kajakos alapozásánál pedig sokat úsztunk, futottunk és kerékpároztunk is, így kézenfekvő volt, hogy kipróbáljam magam a quadrathlonban.A futás egyébként nem áll túl közel szívemhez, mivel kicsit gyengébb számom, így igyekszünk még intenzívebben edzeni rá.
Mik a legnagyobb sikereid?
Sprinttávon az U23-as korosztályban kétszeres világbajnoki, egyszeres Európa-bajnoki, kétszeres magyar bajnoki címet, a felnőtt női elit mezőnyben egy világbajnoki 3. helyet sikerült megszereznem.Középtávon pedig egy világbajnoki, illetve egy Európa-bajnoki címetértem el az U23-as mezőnyben.
Hova tud még fejlődni egy világ- és Európa-bajnok?
Úgy, ha feljebb lép. Ezt a szezont már a felnőttek között kezdem, az elit kategóriában. Ez a legerősebb mezőny, amit tavaly szeptemberben, Németországban már meg is tapasztalhattam, hiszen a sprinttávú világbajnokságon szárnybontogatásként kipróbálhattam magam az elit mezőnyben. Ahogy említettem a 3. helyen értem célba, remélem idén sikerül előrébb lépnem. Ebben az évben egyébként négy-öt versenyen (világbajnokság, Európa-bajnokság, világkupa futamok) szeretnék indulni. Jelenleg egy igen komoly alapozáson veszek részt, gőzerővel készülök a júliusi, kaposvári világbajnokságra és a májusi, csehországi világkupa futamra is, ami remek visszacsatolás lesz arról, hogy az alapozás jól sikerült-e. A sprinttávú világbajnokság itthoni rendezése miatt még jobban igyekszem jól teljesíteni, a csúcsformámat szeretném arra a versenyre időzíteni, remélem sikerül. Úgy érzem, minden erőmet belefektettem az idei versenyszezont megelőző alapozó edzésekbe, általában 9-10 tréningem van egy héten.
Milyen a quadthratlon hazai ismertsége?
A versenyeken egyre népesebb mezőny áll rajthoz, de még mindig kevesen ismerik Magyarországon. A nemzetközi megmérettetéseken más a helyzet: Németországban, Spanyolországban, Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában, illetve Belgiumban például elég népszerű sport. A németek a legerősebbek, nekik külön szövetségük is van.
Ezek szerint nálunk nincs. Egyesületek alapultak már?
Egyik sincs, szövetség úgy néz ki, hogy nem is alapul egy darabig. Magyarországon egy kicsit „mostoha” sportág. Így általában kajak-kenu egyesületek ölelik fel . Én egy kajak-kenu sportegyesület színeiben versenyeztem eddig, és úgy néz ki, hogy ez a jövőben is így marad. Egy-két szervezetben egyébként már kezd külön válni a quadrathlon, ami bíztató a jövőre nézve.
A versenyek után hogy kapcsolódsz ki?
Alapvetően az aktív kikapcsolódást választom, mivel a páromat is megfertőztem a quadrathlonnal, így gyakran előfordul, hogy kikapcsolódásként is edzünk egy lazábbat.Ezen kívül rengeteget utazunk, amikor csak lehet, motorra pattanunk, igaz, én csak utasként. Szeretek világot látni, kirándulni, túrázni.