Street workout és terepakadályfutás. Két olyan sportág, amiről elsőre nem azt gondolnád, hogy egy 23 éves lánynál tanulhatsz róla edzésen. Pedig Juhász Adriennek már öt éve ez az élete. A sportoló a példa arra, hogy egy filléredbe sem kerül, ha tényleg sportolni szeretnél. Interjú.
Mi is pontosan a street workout?
A torna utcai változatáról van szó, lényegében ugyanazok az elemek, gyakorlatok találhatóak meg benne, az Egyesült Államokból indult. Az edzések főként saját testsúlyos gyakorlatokból állnak, mint például fekvőtámasz, húzódzkodás, tolódzkodás vagy a guggolás. A kitartó munka gyümölcse többek között a sokak által ismert human flag, vagyis a zászló nevű statikus gyakorlat. Ezeket különböző akrobatikus trükkökkel, freestyle-elemekkel teszik még látványosabbá, melyek vegyítéséből, kapunk egy koreográfiá. Ebből a kettőből áll össze az a street workout, amiből versenyeket, kupákat, sőt még világbajnokságot is rendeznek.
Nem veszélyes ez?
A tornateremben általában szivacs felett gyakorolják, az utcai pályán maximum a gumitégla tompítja az eséseket. A legtöbben egyedül vágnak bele, hiszen nem feltétlenül szükséges hozzá edzői segítség, viszont így a sérülés kockázata is nagyobb. Edző nélkül akkor érdemes elkezdeni, ha az ember hajlandó alaposan utánanézni a dolgoknak. Én is így kezdtem, saját kútfőből indultam, tréner nélkül. Főleg cikkeket olvastam, videókat néztem, könyveket tanulmányoztam. Igyekeztem okosan csinálni, mert bizony nem megfelelő ismeretek hiányában könnyű lesérülni. Ezt javaslom azoknak is, akik edző nélkül kezdik el azt a fantasztikus sportot.
Van erre egyáltalán lehetőség Magyarországon?
Nem feltétlenül kell hozzá ilyen pálya, de mivel fokozatosan népszerűbbé válik ez a sport, egyre több parkot építenek főként zöld övezetben. A városközpontokra azért még kevésbé jellemző, bár Budapesten, a Deák Ferenc téren erre is volt példa. A fővárosban egyébként a Petőfi-híd budai hídfője egy kultikus hely, rengetegen járnak abba a parkba, mivel könnyen megközelíthető és jól felszerelt. Magam is sokat edzettem ott.
Jársz versenyekre?
2013-ban kezdtem el komolyabban edzeni, először csak súlyzókkal, majd fél évvel később egy street workout-videó hatására egészítettem ki saját testsúlyos gyakorlatokkal. Eleinte csak erőnléti versenyeken mérettettem meg magam, majd 2016-ban életem első freestyle-versenyén, az országos bajnokságon első helyezést értem el, ezzel kvalifikáltam magam a moszkvai világbajnokságra. Ma már inkább csak az erőnléti része maradt meg, versenyek nélkül.
Csak ezt a sportágat vetted ilyen komolyan?
Bármilyen sportágról van szó, törekszem száz százalékot nyújtani. A másik sport, amivel rengeteget foglalkozom, a terepakadályfutás. Ezen belül is főként Spartan Race versenyeken szoktam indulni, ahol különböző távok közül lehet választani. A futás során más-más akadályokkal találkozunk, többek között szögesdrót alatt kúszunk, kötélen, majomlétrán mászunk, homokzsákot cipelünk. Akik komolyabban, versenyszerűen űzik, külön kategóriában indulhatnak.2015 óta közel húsz versenyen vettem részt,két Európa-bajnokságon is. Tavaly a korcsoportomban hatodik helyen zártam, idén pedig egy korábbi sérülés miatt a teljesítés volt a célom. Egyébként nem csak versenyzőként, edzőként is az a tapasztalatom, hogy hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a terep-akadályfutás. Vendégeimmel, tanítványaimmal, felnőttekkel és gyerekekkel egyaránt készülünk, illetve rendszeresen járunk versenyekre.
Mindkét sportágnál meglepő, hogy egy 23 éves lánnyal beszélgetünk róla. Mennyire megszokott, hogy nők űzik ezeket?
Az Spartan Race mezőnye azért elég vegyes, igen népszerű a hölgyek körében is. Ezzel szemben a street workout, amikor én kezdte, kevésbé volt ismert. Tulajdonképpen ez volt az egyik fő motivációm, szerettem volna bebizonyítani, hogy a nők ebben a sportágban is képesek helytállni.
A képek forrása: https://www.facebook.com/