Kisbüntetés, bodicsek, bedobópont. Tudtad, hogy a jégen is van les? A sportok szabályait bemutató cikksorozatunk következő részében a hokival foglalkozunk.
A jégkorong alapszabályai
A jégkorong során két, hat-hat játékosból álló csapat küzd egymással a pályán. Bottal, azaz ütővel a kezükben minél több gól megszerzésére törekszenek. Az ütő végén található, úgynevezett tollal próbálnak egy gumikorongot az ellenfelük kapujába juttatni. Egy mérkőzés harmadokból áll, mindegyik húsz perces játékidővel.
Az etapok között 10 perc pihenőidő jár. A pályát palánkkal veszik körül, a kapukat pirosra kell festeni. Egy csapat kapusból, jobbhátvédből, balhátvédből, jobbszélsőből, középcsatárból és balszélsőből áll. A mérkőzésen 17 beöltözött játékos jelenhet meg csapatonként, ebből kettő hálóőr. A kilenc játékost bármikor be lehet cserélni.
Büntetések
A kisbüntetés során a mezőnyjátékosnak két percre el kell hagynia a pályát, kivéve a kapust, helyette egy mezőnyjátékosnak kell kikorcsolyáznia a padra. Ezt a személyt a csapatkapitány jelöli ki. A kiállítás nemcsak a 120. másodpercben, hanem akkor is megszűnik, amikor a büntetést szenvedő csapat gólt kap. A nagybüntetés öt perces kényszerpihenővel jár. Ha valaki másodszorra is megkapja, akkor 15 percig nem mehet vissza a jégre, de a második büntetőidő végén egy csapattársa váltja a pályán. A végleges kiállítás során a játékosnak rögtön az öltözőbe kell vonulnia, csak akkor léphet megint éles mérkőzésen pályára, ha az illetékes fegyelmi szervezet megvizsgálta és jóváhagyta az ügyét, azaz visszaengedi.
Ha egy csapat büntetőlövéshez jut, akkor a korong a felezővonal közepére kerül. A tréner kijelöli, hogy ki végezzel el, ő pedig kapura tör, és megpróbál gólt szerezni. A kapufáról, palánkról, kapusról bevágódó lövés itt nem érvényes. A bodicsek az egyik legismertebb szabálytalanság a hokiban. Ez azt jelenti, hogy a játékos ellenfelét testével vagy könyökével hátulról a palánkra nyomja vagy kigáncsolja. Ebben az esetben a bíró dönti el, hogy kis-vagy nagybüntetést kapjon a sportoló. A túlzottan kemény játék szintén így szankcionálható. A legsúlyosabb szabálytalanság az ütővel való ütés. Az ütőre leadott laza ütés azonban elfogadott ebben a sportágban.
Les és egyéb érdekes szabályok
Ütő nélkül is lehet játszani, de törött ütővel tilos a pályán maradni, fontos, hogy nem szabad vállmagasságnál feljebb emelni. A jégkorongban is létezik a lesszabály, azaz, ha egy játékosnak a korcsolyái teljesen a középvonal külső szélére jutottak, és ott kapja meg a korongot. Az is lesnek számít, ha támadás során a korong úgy halad át egy pályaharmadon, hogy a támadócsapat játékosai nem érnek hozzá. Csak akkor nem lesz ebből a szituációból les, ha valaki saját magát szökteti.
A tilos felszabadítás akkor következik be, ha valamely csapatból egy játékos a korongot a piros vonal mögül egészen a másik csapat gólvonalán túl lövi. Ilyenkor megszakad a játék, bedobás következik. Érdekesség, hogy egy gól akkor is érvényes, ha valaki korcsolyával rúg bele a korongba, az pedig érinti valamelyik védekező játékost, és így jut át a gólvonalon.
Fotó: Pixabay/SPannach