A Gyeresportolni.hu blogján eddig nagyrészt rövidebb anyagokat jelentettünk meg, amelyek mindegyike egy témát vagy sportágat járt körbe, megfelelve a blogfogyasztás mennyiségi követelményeinek. Most azonban ettől a hagyománytól eltérünk, és belefogunk első sorozatunkba. A sorozat témája a világ egyik legkedveltebb és legelegánsabb egyéni sportja: a tenisz. Sorozatunk első részében a sportág történetét, nemzetközi szervezetét mutatjuk be.
Történelem
A tenisz korai kezdetei a 11. századra tehetők, Franciaországban már ekkoriban játszották a jeu de paume nevű labdajátékot. Ezt az egykor olimpiai sportágat először kolostorok udvarán, később tornacsarnokokban játszották, a labdát kézzel ütötték, mint a röplabdában. A 17. századtól használtak ütőket, 1740 óta pedig minden évben világbajnokságot rendeznek, egészen a mai napig. Manapság a jeu de paume leginkább beltéri teniszre hasonlít. Érdekesség, hogy ez a legrégebbi aktív sportág, amelyből ma is rendeznek világjátékokat.
A 19. századra a füves pályán játszott tenisz népszerűségben utolérte a krokettet Angliában, ezért a szigetországban úgy határoztak, hogy néhány pályát átalakítanak a teniszjátékosok igényeinek megfelelően. Ez persze kiegészült új pályák létesítésével is, ami a modernkori tenisz megszületését jelentette.
A tenisz 1924 és 1988 között nem volt olimpiai sportág. Mára női és férfi egyes és páros számait is megrendezik, és a versenyszabályoknak megfelelően profik is indulhatnak az aranyérmekért folytatott versengésen.
Nemzetközi szövetség
Az első hivatalos nemzetközi tenisz szövetség 1913-ban alakult Párizsban. Ekkorra a sport már óriási népszerűségnek örvendett, nem csupán Angliában és Franciaországban, de világszerte. A szövetség (International Lawn Tennis Federation – ILTF) 12 tagállammal alakult meg, 2016-ra 211 ország tagja, elnevezése pedig International Tennis Federation (ITF) (magyarul: Nemzetközi Tenisz Szövetség).
A Nemzetközi Tenisz Szövetség határozza meg a játék szabályait, a pályára és a sporteszközökre alkalmazott szabványokat, felügyeli az antidopping és az antikorrupciós program végrehajtását. Az ITF szervezője a három nagy nemzetközi csapatversenynek: a férfiak Davis-kupájának, a nők Fed-kupájának és a vegyes párosok Hopman-kupájénak. Az ITF felügyeli a Grand Slam-tornák versenyeit, valamint az ő szervezésében zajlanak az ifjúsági korosztályok, a szeniorok és a kerekesszékes versenyzők számára rendezett versenyek is. A Nemzetközi Tenisz Szövetség évente világbajnokot hirdet: az év folyamán a Grand Slam-tornákon, az ITF által felügyelt nagy nemzetközi tornákon, a Davis-kupa-, illetve a Fed-kupa-mérkőzéseken összességében a legjobb eredményt elérő játékos lesz a világbajnok. Ez a cím független az ATP- és WTA-ranglista eredményétől.
Grand Slam-tornák
A négy legfontosabb éves teniszeseményt nevezik Grand Slam-tornának, ezek: Australian Open (kemény borítás), Roland Garros (salakpálya), Wimbledon (füves pálya), US Open (kemény borítás). Rendkívül ritka, hogy egy versenyző egy évben egyéniben mind a négy tornát megnyerje, de ha mégis sikerül, az eredményt Grand Slam-nek nevezzük. Eddig összesen három nő: Maureen Connolly (1953), Margaret Smith Court (1970) és Steffi Graf (1988), valamint két férfi: Don Budge (1938) és Rod Laver (1962 és 1969) volt képes erre. Rod Laver kétszer is véghez vitte ezt a nem mindennapi teljesítményt, Steffi Graf pedig még arra is képes volt, hogy ugyanabban az évben olimpiai aranyat is szerezzen, ezt a sorozatot Goden Slamnek nevezzük.
Sorozatunk következő részében a szabályokkal ismerkedhet meg az olvasó.