Hét évesen már kipróbálta a sífutást, de csak célba lövéssel együtt bizonyult elég izgalmasnak számára. Még ma is el kell magyaráznia, hogy a biatlon nem nyári sport, annak ellenére, hogy nem csak télen rendeznek belőle világbajnokságot. Büki Ádám országos bajnokkal beszélgetettünk.
Sokan kérdezik még meg, hogy mi is az a biatlon?
Amikor elmondom, hogy biatlonozok, általában kérdően néznek rám, sokan pedig nyári sportágként próbálják beazonosítani a triatlon, öttusa és társaik után. Szerencsésebb esetben a kérdező tudja, hogy téli sportágról van szó. A biatlon sífutásból (korcsolyázó, azaz skating stílusban) és lövészetből áll. Többféle versenyszám is létezik. A három a legrövidebb, a 20 kilométeres a leghosszabb versenytáv. Eközben kettő vagy négy alkalommal állunk meg egy lőtéren, ahol fekvő vagy álló pozícióban kell eltalálnunk öt korongot egy fémtáblán. Mindezt 50 méteres távolságról. Ha hibázunk, annak megfelelő számú büntetőkört kell futni, a másik lehetőség, hogy büntetőidőt adnak hozzá teljesítményünkhöz. Léteznek egyenként indításos versenyszámok, ahol az órával versenyzünk. A többinél egymás elleni küzdelem zajlik, ahol az a versenyző nyer, aki leghamarabb ér a célba.
Mikor próbáltad ki először a sportágat?
Hat-hét éves lehettem, amikor először kipróbáltam a sífutást. A szüleimnek köszönhetően jutottunk el a testvéremmel az első versenyre, ahol egyből megszerettük ezt a sportágat. Az első megmérettetésen harmadik helyezést értem el, aminek akkor rettenetesen örültem, hatalmas motivációt adott. Később kipróbáltuk a lövészetet, onnantól kezdve nem volt kérdés, hogy melyik sportág tetszik jobban. Űztük továbbra is sífutást, de alapvetően mindig a biatlon maradt a fő vonal.
Milyen más sportágakat próbáltál még ki?
A biatlon mellett sok mindent kipróbáltam. Óvodában vittek minket jégkorcsolyázni és úszni, gimnáziumban pedig fociztam, kézilabdáztam és röplabdáztam is. Ezek mellett a futás is folyamatosan jelen volt az életemben, de kerékpározni is nagyon szerettem. 2017-ben a sportlövészetbe is belekóstoltam egy új versenyszámnak köszönhetően. Ezek közül több sportág is kikopott az idők során, de a biatlon, a terepfutás és a sportlövészet versenyszerűen is megmaradt.
Milyen eredményekkel büszkélkedhetsz biatlonban?
Kétszer nyertem országos bajnokságot, idén a Téli Universiade üldözéses versenyszámában 29. helyen értem célba. A Szlovák Biatlon Viessmann kupán tavaly másodikként futottam be. Korábban többször nyertem meg az ifjúsági-és junior bajnokságot.
Mennyi időt jut az edzésre?
Ez időszaktól is függ, de nagy általánosságban elmondható, hogy a heti edzésszám hat és 12 közé esik. Ez 8-16 órát jelent hetente. Ehhez jön hozzá a nyújtás, hengerezés és egyéb regenerációs tevékenységek, ez szintén nem elhanyagolható idő, de azt már nem jegyzem fel, hogy összesen mennyit visz el.
Van egyesületi háttere a sportágnak?
Magyarországon jelenleg három nagyobb aktív egyesületről beszélhetünk. Ezek a Vasas, a Honvéd Zalka SE és saját klubom, a Miskolci Honvéd SE. Jelenleg az egyetlen biatlonpálya Galyatetőn található, de a gyenge hóviszonyok miatt ott is kevés alkalom adódik egy évben, amikor alkalom nyílna a sportág űzésére. Ugyanakkor a biatlon alapjait itthon is el lehet sajátítani. Ha valaki tisztességesen elér egy bizonyos erőnléti szintet és elsajátítja a technikát, akkor utána kénytelen külföldön készülni, hogy felvehesse a versenyt a nemzetközi szinttel. A környező országokban, Ausztriában, Olaszországban, Romániában és Szlovákiában elég jó lehetőségek vannak.
Milyen hazai jövőt jósolsz a sportágnak?
Egy éve nem túl sok pozitívum lett volna a válaszomban. Négyen maradtunk felnőtt versenyzők, mi alkotjuk a válogatottat is. Utánunk több éves szakadék van, nincs is nemzetközi szintű versenyző. Az idei szezonban azonban nagy előrelépést tettünk azzal, hogy Szőcs Emőke lett a válogatott edzője, illetve Miklós Editet választották elnöknek. A korábbi évekhez képest sokat fejlődött az egész csapat, másrészt igyekszünk közösen egy olyan jövőképet kialakítani a fiatalok számára, ami előttünk eddig nem volt meg.
Hogy lehetne javítani még a helyzeten?
Legtöbben a középiskola után kénytelenek abbahagyni a biatlont itthon, mert munka vagy egyetem mellett már nem tudják beletenni a szükséges edzésmennyiséget, ami elég lenne a kvalifikációhoz. A nemzetközi mezőnyben már a kis nemzetek versenyzői is profiként vannak jelen. Nem várható el, hogy felvegyük a versenyt azokkal, akik gyerekkoruk óta csak ezzel foglalkoznak, mégis erre törekszünk. Ami biztosan sokat lendítene a sportág jövőjén, az egy aszfaltos biatlonpálya Budapest közelében. Ez leginkább a következő generációnak jelentene sokat.
Mik az idei terveid?
Nemrég tudtam le az utolsó versenyemet, most egy hosszabb pihenőidőszak következik, a szakdolgozatomat írom majd. Azért részt veszek néhány futó-és egyéb verseny, de ezeknél nem az eredmény a fontos. Nyáron és ősszel egy-két terepfutó versenyen is elindulok. Augusztusban rendezik a nyári Biatlon-világbajnokságot, ami jó visszajelzést ad majd arról, hogyan sikerült a nyári felkészülés. A következő nagy cél megfutni a szintet a 2020-as hivatalos, téli Biatlon-világbajnokságra.