Bizonyára kevés olvasónk tudná fejből megnevezni a magyar hegyifutás kiemelkedő sportolóit. Pedig Szabó Sándor ilyen. A négyszeres országos bajnok szeretne javítania a szakág marketingjén, közben pedig a franciaországi világkupára készül, hetente ötször edz és gyerekeket készít fel a kemény terepre.
Mit csinál pontosan egy hegyifutó?
A hegyifutás önmagában egy szintes, jó esetben technikás terepen kialakított futást jelent, amibe olykor-olykor kénytelen "belesétálni" az ember. Igen, futás ez, de mégis séta. Jó néhány emelkedőt jobb így megtenni, ennek is megvan a technikája, illetve energiát lehet vele spórolni, ami igen jól tud jönni egy-egy szoros befutónál. Látszik tehát, hogy elég speciális sport, a laikus olvasónak példát hozva rá, a Kékes-csúcsfutást képzelje el, terepverzióban. Bár jobban belegondolva, az még mindig semmi egy igazi hegyi versenyhez külföldön. Egy szomszéd példa az osztrák Grosglockner Berglauf, ott az egy igazi alpesi verseny.
Mikor kezdted el űzni ezt a sportágat?
15 éve atletizálok versenyszerűen, azon belül csak öt éve kerültem a terep-hegyifutás szakágba. Előtte sokat futottam pályán, mezei terepen és aszfalton is. A miértje roppant egyszerű: teljesen más életszínvonalat ad, erre fel tudtam építeni az egész életemet azóta is, fontos, hogy sosem untam meg. Előtte hobbiként fociztam, de amióta Budapesten élek, azt szinte teljesen elhanyagoltam.
Milyen eredményekkel büszkélkedhetsz?
Eddig kilenc alkalommal kerültem be a válogatott keretbe, ez mindig nagy büszkeség nekem. Négyszer nyertem országos bajnokságot. Negyedik helyet szereztem egy világkupán, 27-ként futottam be egy világbajnokságon 29-ént egy Európa-bajnokságon.
Mennyi időd megy el edzésekre és hol tudsz gyakorolni?
Általában hetente ötször futok, ennyi időm van a család és a munka mellett a sportra.Persze ez azért az időszaktól, az állapottól és a helytől is függ. Itthon sajnos nincsenek túl jó pályák, a szomszédos országokban sokkal jobb helyeket találni, amik potenciális edzőterepnek számítanak. Jelenleg azonban nem tudok hosszabb külföldi edzőtáborokban gondolkodni, de még rövidekben sem igazán, ennyi időm sajnos nincs.
Milyen lehetőségek vannak a hegyifutásban?
Ez egy elég szűk piac, nem is nagyon szerepel a köztudatban. A terepfutásennél jóval felkapottabb, mostanában elég divatos lett. Külön hegyifutó egyesület egyelőre még nem is létezik, én a Hegyalja 2050 Sport és Szabadidő Egyesületnek vagyok tagja, ahol hamarosan edzőként is kipróbálom magam. Igyekszem népszerűsítenifiatalok körében a hegyifutást és az atlétikát is.
Ezek szerint egyelőre nemzetközileg nem számítunk top csapatnak?
Sajnos komoly elmaradásainkvannak, a szomszédaink például mind jeleskednek kiváló futókkal, igaz a helyi adottságok is sokkal jobbak náluk. A legerősebb ellenfelek egyébként az olaszok és az amerikaiak, de szinte minden egyes nemzetben van egy-egy kiugró teljesítménnyel bíró hegyifutó. Szeretném, ha népszerűbb lenne itthon a sportág, én mindent megteszek ezért.A Spartan Race-nek sikerült, óriási a felhajtás körülötte, ezt ugyanígy megérdemelné a mi szakágunk is. Reménykedembenne, hogy tudok valamit tenni a fellendítéséért.
Mikterveid közeljövőben?
Idén részt veszek World Mountain Running Association (WMRA) által szervezett világkupán. Ennek hat állomása van, az első Franciaországban, ez egy májusi futam. Az esélyeket nehéz előre megjósolni, mert ez egészen más játszótér, mint itthon. Kint bárki potenciális ellenfél lehet, míg itthon az egész mezőnyt ismerem. Mivel ez egy pontverseny, az a célom, hogy lehetőleg minden állomáson érjek be a legjobb 20-ba. A végelszámolásban pedig szeretnék a legjobb 10 közé kerülni. Ez az álom, de úgy érzem nem sok esélyem van rá. A mezőny erős, így nem csak a végeredményt, a saját helyezésemet is nehéz megtippelni. A cél tehát adott, igyekszem a legtöbb tőlem telhetőt megtenni érte.
Ha többet szeretnél megtudni Szabó Sándorról, akkor kövesd Facebook-on vagy Instagram-on!