Emlékszel mit csináltál azon a csütörtökön? Te is a munkahelyeden izgultad végig a döntőt? Rémlik, hogy ki volt az utolsó a váltóban? Idézzük fel együtt az első magyar aranyérmet a téli olimpiák történetében, aminek éppen ma ünnepeljük az egyéves évfordulóját.
Eddig arany nélkül
A 2018. évi téli olimpiai játékokon a rövidpályás gyorskorcsolya versenyszámait február 10. és 22. között rendezték. Éppen az utolsó napon állt rajthoz az 5000 méteres döntőben a magyar férfi váltó: Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Knoch Viktor és Burján Csaba. Nem túl jó előjelekkel, mert a csapat egyik legjobbjának tartott Liu Shaolin néhány nappal azelőtt egyéniben az 1000 méteres táv döntőjében ütközött két dél-koreai versenytársával, az ötödik helyen ért célba, de a bírák őt látták hibásnak, ezért kizárták.
Pedig a kvartett számára az ötkarikás játékokat megelőző időszak igen jól sikerült: 2017-es világ- és 2018-as Európa-bajnokságon is bronzérmet szerzett. A döntőt megelőzően magyar sportoló még nem nyert aranyérmet téli olimpián, a legjobb eredmény két ezüstérem. Ezeken kívül még három bronz szerepel hazánk neve mellett, az utolsó medál az 1980-as Lake Placid-i játékokról származik, a Regőczy Krisztina-Sallai András jégtáncpáros jegyzi, ezüstérmet szereztek a sportolók.
VIDEÓ:
A végső küzdelem
A döntőben a fiatalabb Liu testvér, Shaoang nagyon bekezdett: az élen rajtolt maga mögé utasítva a dél-koreai fiúkat. A váltásnál azonban átvették a vezetést a hazaiak, majd a kínaiak is megelőztek bennünket. Rövid ideig Kína is az élre állt, ekkor a magyarok ezüstérmes pozícióban siklottak. A koreaiak a harmadik helyről az élre törtek, a kanadaiak mögé kerültünk, ezzel zártuk a sort. Aztán körülbelül a verseny utolsó harmadának elején a dél-koreai váltó egyik tagja a földre került, ekkor Kanada állta az élre. A sorban őket Kína és Magyarország követte egészen az utolsó tíz körig. Ekkor begyorsult a mezőny, a kínaiak kerültek előre, de Kanada visszaelőzött. A magyar sportolók csak utaztak mögöttük, vártak a kínálkozó alkalomra. Az utolsó két váltásnál ki is játszották a kártyáikat: Liu Shaoang elképesztő kigyorsítással beelőzte kanadai ellenfelét, remekül váltott bátyjával, Sándorral, ő pedig a kínai korcsolyást megelőzve állt az élre a legutolsó körben. Az élen is maradt, majd emlékezetes mozdulattal lökte át magát a célvonalon. A váltó olimpiai rekorddal, 6:31.971 perces idővel győzött, mi pedig a mennybe mentünk. Ki otthon, ki a munkahelyén, de legszerencsésebbek Phjongcshangban.
VIDEÓ:
Magyarországot az olimpián egyébkénthat sportágban 19 sportoló képviselte, az aranyérem mellett egy 4., két 5., és egy 6. helyezést értek versenyzőink.
A borítókép forrása: Wikipédia