Létezik egy módszer, aminek segítségével a csalás kizárásával mérik fel számodra, hogy milyen fizikai állapotban vagy, és min kéne változtatnod ahhoz, hogy formába lendülj. Ehhez elég, ha tesztelik a hétköznapi mozgáskultúrádat.
A szűrés haszna és értelme
A funkcionális mozgásminta szűrését (fms) egy Gray Cook nevű gyógytornász találta ki 1995-ben. Ötlete azon alapult, hogy számszerűsítse a sportolók mozgását, és adatokat hozzon annak minőségéről. Ki számít jól mozgónak? Ki szenved majd kevesebb sérülést? Ki terhelhető, akár hosszabb távon is? Ezeket a kérdéseket közelíti meg és ad válaszokat ez a „tudomány”. A módszer hamar népszerű és elterjedt lett, sok helyen alkalmazták és a mai napig használják is a világ számos helyén. Csapatok, klubok, trénerek, de még különböző edzőtermek is alkalmazzák. Ha jól használják, akkor a sportoló erősségeit és gyengeségeit is kimutatják vele, így utóbbiakat jóval könnyebben és eredményesen lehet fejleszteni. Gyakorlatilag egy teljes leírás adható az egyénről, miközben ő funkcionális mozgásokat végez. Természetesen nemcsak sportolókat, hanem hétköznapi embereket is lehet vizsgálni az fms-sel.
A mérés során hét mozgásfajtát vagy mintát vizsgálnak: a guggolást, átlépést, kitörést, lábemelést, fekvőtámaszt, rotációs stabilitást, vállmobilitást. Ezeket egy tökéletesen tárgyilagos pontrendszerben értékelik. A szűréshez még csak bemelegítés sem kell, a vizsgálat célja a mozgásminták mérése, nem a teljesítményé. Azért is jó módszer, mert nem egy speciális, egyedi mozgásformára koncentrál, hanem olyan mintákra, melyek a hétköznapi életünk során is megtörténnek velünk.
Lehetetlen csalni vele
„Ilyenkor azok az alapvető bázismozgások minőségét tesztelik, amikre a későbbiekben az edzéseket építjük. Mivel fundamentális emberi mozgásokban (tolás, húzás, guggolás, csípőfeszítés) gondolkozunk és nem izomcsoportokban, így ez a teszt elengedhetetlen ahhoz, hogy optimális programot tudjunk tervezni. A teszt megmondja, hogy melyik az a mozdulat, amit nem csinálhatsz, korrigálnod kell, vagy egyből fejleszthető. Mert nemcsak azt kell látnunk, hogy mi az erősséged, hanem azt is, hogy mi a gyengeséged, mert ennek korrigálásával, fejlesztésével fogod elérni legrövidebb idő alatt a célodat. A teszt elvégzése után három különböző kategóriába soroljuk az embereket: Kerüld el! Korrigáld! Fejleszd!” – mondta a Gyeresportolni.hu-nak a MOL-PICK Szeged férfi kézilabdacsapatának erőnléti edzője, Bubori Kornél, a szegedi RedZone Sport edzőterem szakmai vezetője.
A mérés előnye, hogy nem lehet csalni vele, de ez nem is lehet célja senkinek sem, hiszen a problémák feltárása és megoldása a legfőbb célja. Az fms egy módszer arra, hogy az ember megtalálja a neki való tökéletes mozgásformát és a kielégítő mennyiségű edzést.
Kiemelt kép: Pixabay/happyveganfit
A cikk megírásánál szakmai partnerünk az ATP Szövegírás csapata volt.