A hazai pálya előnyeit használhatják ki a magyar sportolók a jövő hétfőn kezdődő vívó-világbajnokságon. Több számban is éremesélyesként indulunk, de a legnagyobb sansza Szilágyi Áron vezérletével a férfi kardcsapatnak van.
Túl a csúcson
Több rekord már most megdőlt a hétfőn induló olimpiai kvalifikációs vívó-világbajnokságon, amit Budapesten hat év után ismét Budapesten rendeznek. A Magyar Vívó Szövetség tájékoztatása szerint 115 országból összesen 1068 sportoló indul csatába a BOK csarnokban. Eddig a rekordot Moszkva hegyezte, az utolsó kvalifikációs világbajnokságon 2015-ben 100 nemzetből 899-en képviseltették magukat. A 2013-as fővárosi világbajnokságon összesen 807-en léptek pástra, azaz csaknem 30 százalékos növekedést tapasztalhatunk hat év alatt.
A magyar szervezet kiemelte, a hatalmas növekedés nagy részben a nemzetközi vívó szövetség (FIE) elnökének köszönhető. Az orosz Aliser Uszmanov ugyanis saját alapítványt hozott létre, amiből támogatja a fejlődő országokat abban, hogy indulni tudjanak ezen a megmérettetésen. Így fordulhat elő, hogy Budapestre többek között Virgin-szigetek, Makaó, Botswana vagy éppen Aruba sportolói is eljöhetnek.
A férfi párbajtőr adja majd a legmagasabb létszámot: ide 43 nevezet, összesen 229 indulnak majd. Tőrben is meglepően sokan érdekeltek: a nők mezőnyében idén 145-en, a férfiakéban 190-en indulnak. Hat évvel ezelőtt a két szám így nézett ki: 83, illetve 124. A mostani számmal a férfi tőrből lett második legnépszerűbb szakág.
Megint a férfi kard
Aki kicsit is képben van a sportággal és a szakágakkal, az pontosan tudja, hogy a magyar férfi kardcsapat minden versenyéről éremmel érkezik haza. Aki szeretne jobban elmélyedni a fegyvernemekben, annak egy korábbi írásunkat ajánljuk.
Idén az esélyeket növeli az a tényező, hogy haza sem kell térni, az otthoni légkör hátterét kihasználva a cél immár a legfényesebb érem megszerzése. Decsi András edző és csapata 2016 óta minden világbajnokságon szerzett érmet: Szilágyi Áronék két ezüst-és egy bronzérem büszke tulajdonosai. Az olimpiai bajnok összeszokott csapattal száll a pástra, Szatmári Andrással, Decsi Tamással és Gémesi Csanáddal.
A válogattunk jelenleg harmadik a világranglistán Dél-Korea és Olaszország mögött, komoly ellenféllel pedig minden bizonnyal csak a négy között kerülhetünk össze, így a sorsolásra sok panaszunk egyelőre nem lehet. A nyolcaddöntőben minden bizonnyal Egyiptommal vagy Tunéziával találkozunk. A negyeddöntőben papírforma szerint Irán vagy Kína lehet az ellenfél, akiknél elvileg erősebbek vagyunk. A négy között jöhetnek először a komolyabb ellenfelek, például Korea, Németország vagy Oroszország.
Az egy héten át tartó világbajnokság friss híreiről, a további esélyekről a szövetség honlapján tájékozódhatsz.