Miért akar valaki többszáz kilót a feje fölé emelni? A súlyemelés látványos erősport, mégis komoly észjátékot is követel. Lökés és szakítás, nyolc, illetve hét súlycsoport. Mutatjuk, amit tudnod kell erről az olimpiai sportágról.
Mi is a súlyemelés?
A súlyemelés alapvetően egyéni sportág, de csapatversenyeket is rendeznek belőle. Az olimpián egyelőre egyéni indulók vehetnek részt. Az újkori játékokon először Görögországban, 1896-ban kapott helyet, az atlétika versenyszámai közé sorolták. A sportágat összefogó nemzetközi szervezetet 1920-ban alapították meg.
A súlyemelés lényege röviden megfogalmazva, hogy a versenyzőnek egy rudat kell a feje fölé emelnie, amire súlyzótárcsákat helyeznek. Összesen két fogás létezik belőle: a szakítás és a lökés. Ezek összesítése után születik meg a verseny eredménye. A férfiaknál nyolc, míg a nőknél hét súlycsoportot különböztetünk meg, ennyiben rendeznek versenyt az olimpián is. A két fogásból három-három gyakorlat áll rendelkezésére a sportolóknak, tehát összesen hatszor kell a rúd elé állniuk.
A szakításról és lökésről
A szakításnál a versenyzőnek egyetlen mozdulattal a feje fölé kell emelnie a súlyt. Guggoló pozícióból indul, innen nyújtott kézzel felállnia. Magától értetődően óriási szerepe van a comberősségnek. A lökés két szakaszból áll: a sportoló először a földről a guggoló helyzetéig emeli a súlyt, amit a vállaira helyez, ez jelenti a második „kiinduló” pózt. Innen egy gyors, ugró mozdulatot hajt végre, hogy felegyenesedjen. Az egyik lábát előre, a másikat hátra viszi, közben felfelé löki a súlyt, a lábait pedig egymás képest egyenesbe hozza. Ha az megtörtént, addig kell ez a pozíciót tartania, amíg a bíró lefelé nem mutat.
Ki a győztes?
Egészen eddig egyenesen kell állnia, a keze nem rogyadozhat be. Három bíró ítélkezik: ha legalább kettő a fehér, azaz az érvényes lámpára nyom, akkor a gyakorlatot érvényesnek minősítik. Ha a piros lámpák kerülnek többségbe, akkor értelemszerűen nem érvényes a gyakorlat.
A gyakorlat természetesen akkor is érvénytelen, ha a sportolónak kiesik a kezéből a súly, esetleg nem tudja felemelni. A súlyokat csak felfelé szabad emelni. Érvénytelen gyakorlat után is szabad növelni a rúdon lévő terhet. A végeredményt a két legnagyobb érvényes gyakorlat részeredménye alapján állapítják meg. Ha holtverseny esete áll fenn, akkor a kisebb súlyú versenyző a nyertes.
-------
Ha kedvet kaptál a súlyemeléshez, nézz szét, hogy van-e súlyemelő egyesület a közeledben!