Ha nyári edzésről van szó, egy dolog garantált: a meleg. Ha épp nem maratonra készülünk, a magas hőmérséklet akkor is hátráltat minket az edzésben. Ez azért van, mert a meleg ellen a szervezetünk többek között úgy védekezik, hogy a vért pumpál a bőrünk alá, ahol az lehűlhet. Ez a vér viszont nem lesz ott az izmainknál, így az edzés nehezebb lesz. És ehhez hozzájön az is, hogy az izzadással vizet veszítünk, amivel a vérünk térfogata is csökken. Ennek előbb vagy utóbb az a folytatása, hogy a vérnyomás leesik, a pulzus kellemetlenül magas lesz, a légzés nehézzé válik, a testhőmérséklet megemelkedik. Aztán pedig eljön a pont, amikor a kellemetlen érzés lehetetlenné alakul át. Hogy ezt megelőzzük, itt van pár tipp, hogy eddz a nyári melegben.
Több vért a testnek
A meleghez a szervezet képes hozzászokni (akklimatizálódás) úgy, hogy több vért termel. Ehhez következetes edzésre és meleg időjárásra van szükség. Ahogy bejön a nyár, fokozatosan tesszük ki a szervezetet a melegben való megerőltetésnek, így szoktatjuk hozzá magunkat. Érdemes 10-20 perces kocogással, kerékpározással vagy akár tempós sétával kezdeni a reggeli vagy délutáni melegben, az időtartamhoz mindennap néhány percet hozzáadva. Fontos, hogy ezt megfelelő folyadékbevitellel kombináljuk, és a szomjúság jelentkezésekor mindig és azonnal igyunk pár nagy korty vizet. Így szervezetünk növeli a vér mennyiségét, hogy segítsen a hőleadásban.
Izzadjunk jobban
Tudtad, hogy a profi sportolók többet izzadnak? Ez a szervezet természetes hűtőmechanizmusa, amit fejleszteni lehet, például rendszeres szaunázással. Versenyek előtt a sportolók napi 20-30 percet főnek a gőzben, ha pedig például maratonra készülnek, az időt 45 percre emelik. Így is hozzászoktatják magukat a forrósághoz. A szaunázás egészséges és hasznos, de nem mindenki bírja egyformán, ezért óvatosan kezdjük, ha pedig nem bírjuk, jöjjünk ki a hűvösre.
Veszítsünk kevesebb sót
Nem csupán egyre többet izzadunk, ahogy formába lendülünk, de szervezetünk egyre kevesebb értékes elektrolitot veszít a verejtékkel. A test megtanulja visszatartani a sót, ami az izomösszehúzódásokhoz kulcsfontosságú. Ha hozzászoktunk a forróságban történő edzéshez, az izzadságunkban kevesebb só lesz. Így nem szükséges edzés közben folyamatosan pótolni a sót, feleslegesek lesznek a sportitalok is.
Több sót az izmoknak
A fenti szabály alól van kivétel. Amikor nagyon nagy megterhelést jelentő sporttevékenységre, például maratoni futásra készülünk, pár napon keresztül nagyobb sóbevitel indokolt. Ez különösen akkor működik jól, ha egyébként nem fogyasztunk túl nagy mennyiségben sót. Egy hétig sósabban étkezve a szervezet elegendő elektrolitot képes eltárolni, hogy jól bírja a megerőltetést.
Hűtést a testnek
Érdemes hideg vizet locsolni az arcra, fejre és a kezekre edzés előtt közvetlenül és közben is. Ha van rá lehetőség, hűtőfürdő is hasznos lehet. Viseljünk világos színű öltözéket, amelynek anyaga engedi a testet lélegezni és nem tapad rá a bőrre. Igyunk vizet mindig, amikor a szomjúság jelentkezik – a hosszú futáshoz vagy biciklizéshez vigyünk magunkkal palackos vizet. A jég használata is jó ötlet, jégkockát rágcsálva belülről hűtjük a testet, de ma már kaphatók speciális jégtöltetű kesztyűk és más kiegészítők is. Ha lehetséges, árnyékos helyen sportoljunk, akármilyen meleg van ugyanis, a közvetlenül sugárzó napfény sokkal erősebben melegíti a testet.