Megjött az igazi nyári meleg, az edzést viszont ilyenkor is igényli az ember. A 30 fok feletti hőmérséklet nem kell visszatartson minket a futástól vagy bringázástól. Elég kicsit óvatosabb lenni és betartani pár alapszabályt. Napégés, kiszáradás, szédülés, hőguta – az év ezen időszakában súlyos következményei lehetnek, ha túllőttünk a célon. Van pár tippünk, hogyan maradj biztonságban, amíg ismét lejjebb megy a hőmérséklet.
Hidratálj!
Ha azt hiszed, hogy elég, ha magaddal viszel egy palackot, gondolj át még egyszer. Ha forróságban edzel, a hidratálást már jóval a napfényre lépés előtt el kell kezdeni. Két órával indulás előtt igyál meg 6 dl vizet, közvetlenül előtte pedig még 2 decit. Sportolás közben negyedóránként legalább pár kortyot igyál, akkor is, ha nem érzel szomjúságot. Utána érdemes valamilyen (elektrolites) sportitallal feltölteni.
Könnyíts!
Ha eddig még soha vagy csak nagyon ritkán sportoltál nagy melegben, ne egy déli 8 kilométeres futással kezdd el. Az első héten nagyon könnyű gyakorlatokat végezz, folyamatosan növeld a szervezeted terhelését. Ezzel a módszerrel a tested képes hozzászokni és elviselni a nagy meleget és páratartalmat.
Öltözz lazán!
Ne feledd: sötét színű ruhában könnyebben túlmelegszel! Viselj mindig fehér vagy világos árnyalatú öltözéket, amely legyen a szokásosnál lazább! Nagy melegben praktikusabbak lehetnek a nem pamutból, hanem valamilyen speciális poliészterből készült (pl. DryFit) felsők, ezek jobban szellőznek és hűsebb érzést nyújtanak.
Sok napvédő!
Amikor a nap sugarainak teszed ki magad, nemcsak a test túlmelegedése, de a bőr megégése ellen is védekezned kell. Használj naptejet: lehetőleg speciálisan sportolásra kifejlesztett, verejtékálló és vízálló változatot! A sportolás helyének megválasztásakor olyat keress, ahol van némi árnyék, ahová be lehet húzódni, ha túlmelegednél.
Ne délben menj!
Ha lehet, kora reggel vagy naplemente után sportolj, amikor a hőmérséklet és a páratartalom alacsonyabb, a nap nem éget. Ilyenkor szervezeted az izzadás révén könnyen kompenzálja a forróságot.
Lassíts!
Ne harmincöt fokban javítsd meg a pályacsúcsot, ráérsz azzal ősszel is! Minden gyakorlatot kicsit lassabban végezz a szokásosnál, így bár az edzés tovább tart majd, biztonságban és elégedetten érsz a végére.
Kérdezd az orvost!
Ha nemrég beteg voltál, ha megfáztál a légkondiban, inkább ne sportolj még pár napig! Ha gyógyszert szedsz, mindenképpen kérd ki az azt felíró orvos tanácsát, mert bizonyos szerek hatása megváltozhat a nagy melegben végzett edzés hatására. Ha nem érzed teljesen egészségesnek magad, legjobb, ha nem mész ki a negyven fokba!
Figyelj magadra!
Szédülsz, görcsölsz, ráz a hideg? Figyeld a tested jelzéseit, ne hagyd figyelmen kívül ezeket a figyelmeztető jeleket! Tarts rövid szünetet, húzódj árnyékba vagy menj légkondicionált helyre, hogy csökkentsd a tested hőterhelését. Igyál vizet és egyél valami könnyűt, legjobb ha leves, édes gyümölcsöt harapsz. Lehet, hogy idegesítő félbehagyni az edzést, de ilyenkor az egészséged múlhat azon, hogy leküzdöd-e a hiúságodat.