Legtöbben szeretünk a szabadban edzeni, hiszen sokkal jobb hangulata van, mint egy zárt teremnek, nem beszélve arról, hogy közben még barnulunk is. Vannak azonban olyan napok, amikor egyszerűen túl nagy a forróság, de terembe menni sincs kedve az embernek. Ilyenkor ideális lehet egy kis erősítés a vízben. Persze az úszáson kívül és azon túl.
Legyünk akár egy szállodai medencében, a Balatonon vagy akár tengerparton, adunk néhány tippet a vízben végezhető gyakorlatokhoz, amikkel igazi edzést végezhetünk a túlmelegedés veszélye nélkül. És hát, mi tagadás, elég szórakoztató is az ilyesmi. Naptejet azért ne felejtsünk el felkenni, különben a vízben is könnyen leéghetünk.
Víztaposás
Talán meglepődsz, ha kipróbálod, mennyire megdolgoztatja az izmaidat csak az, hogy a víz felszínén maradj úgy, hogy közben a fejed is a víz fölött legyen. Ha pedig a kezedet is kitartod a vízből és csak a lábadat használod a lebegéshez, az aztán az igazán komoly edzés. Próbáld ki!
Futás
Medencében, tengerben és tóban is nyugodtan végezhető, a lényeg az, hogy a víz ne legyen mély, ne érjen a mellkasunk fölé. Lábunk és karunk használatával fussunk olyan gyorsan, ahogy csak tudunk. Legyünk óvatosak, ha természetes vízben próbáljuk, mielőtt nekiállunk, győződjünk meg arról, hogy nem rúgjuk szét a kislábujjunkat egy sziklán. Ha uszodában vagyunk, kombinálhatjuk úszással is: két hossz úszás után jöhet két hossz futás. Jól megy? Variáljuk, próbáljuk meg hátrafelé is!
Ki és be
Kifejezetten kisebb medencékben érdemes csinálni. Ússzunk végig, karjainkkal nyomjuk fel magunkat a peremre, ugorjunk vissza a vízbe, majd megint ússzunk át a másik oldalra. Ha nagyon kemény edzést szeretnénk, minden kiszállás után csináljunk néhány guggolást, felülést, fekvőtámaszt vagy felugrást. Akár kombinálva. Vízilabdaedzésesek kedvelt gyakorlata ez, nem véletlenül. Itt sem árt azért az óvatosság, mert a medence széle nagyon csúszós lehet, vigyázzunk magunkra!
Ugrálás
Guggoljunk le mélyen, majd nagy erővel ugorjunk fel, kirobbanva a vízből. Az ideális vízmélység valahol a csípő és a vállak szintje között van. Ha jó úszók vagyunk, mélyebb vízben is szórakoztatónak találjuk majd ezt a gyakorlatot: ekkor ceruzaállásban hagyjuk magunkat lesüllyedni a fenékre, majd csak lábbal elrugaszkodva törjünk a felszínre. Ezt inkább mély medencékben érdemes csinálni, mert természetes vízben nem lehet tudni, mi van a fenéken, az éles sziklák könnyen megsebezhetik a talpakat.
Kick-box
Az ideális vízmélység picit sekélyebb a vállmagasságnál. Rogyasztott térdekkel menjünk félig guggoló állásba, ebből a pozícióból indítsunk felváltva ütéseket és rúgásokat a víz alatt. A víz közegellenállása igen erőteljes, ezért ez nagyon kemény edzés lesz, megdolgoztatja a szívet és a folyamatos egyensúlyozási kényszer miatt a stabilizáló lábizmokat is.
Kedvcsinálónak itt egy videó, ami alapján bárki el tud végezni egy víziaerobik alapú edzést, akár nyaraláskor is.