Néhány napja ért véget a Dél-Koreában tartott Téli Olimpia. Magyarország számára örökké emlékezetes marad ez a 17 nap: a Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba és Knoch Viktor által alkotott csapat aranyérmet szerzett a férfi gyorskorcsolyázók rövidpályás 5000 méteres váltójában. Ezzel nemcsak az utóbbi negyven év első dobogós helyét, de egyben hazánk első aranyérmet is kiérdemelték Phjongcshangban.
Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor (MTI-fotó)
A gyorskorcsolyanégyes győzelmén kívül a magyar sportolók még négy pontszerző helyet szereztek a Játékokon. A Jászapáti Petra, Keszler Andrea, Bácskai Sára, Heidum Bernadett, Kónya Zsófia rövidpályás gyorskorcsolya női váltó 3000 méteren negyedik helyezést ért el, Liu Shaolin Sándor az arany mellé két ötödik helyezést is begyűjtött rövidpályás gyorskorcsolya 500 és 1500 méteren, Jászapáti Petra pedig rövidpályás gyorskorcsolya 1500 méteren lett hatodik helyezett.
A gyorskorcsolya viszonylag régen, 1924-ben debütált olimpiai sportként, a nemzetközi korcsolyaszövetség ennél még régebben, 1892-ben alakult. Hivatalos női versenyszámokat csak 1960. óta rendeznek. A gyorskorcsolyázás a kezdetekben persze nem kedvtelésnek indult, hanem a közlekedés eszköze volt a befagyott tavakon keresztül. A hollandok már a 13. században korcsolyával jártak a falvak között télen, a befagyott csatornákat használva út gyanánt, így tartották fönn a kommunikációt a lakók között. Hobbiként az angolok kezdték űzni és az Egyesült Királyságban készítették az első mesterséges korcsolyapályákat is. A kontinensen az első feljegyzett korcsolyaversenyeket a 17. századi Hollandiában rendezték, gyorskorcsolyát pedig a 19. századi Norvégiában. 1899-ben megrendezték az első gyorskorcsolyázó világbajnokságot, természetesen azt is Hollandiában. A gyorskorcsolyában létezik amerikai és európai stílusú versenyszám, az utóbbiban 2-2 versenyző áll a rajthoz, míg az előbbinél tömegrajttal indul a verseny. A kettő közötti megkülönböztetés indokolja a rövidpályás kifejezést az amerikai, vagyis a tömegrajtos változathoz. Ez a típusú versenyszám - pontosabban modernizált változata - csak 1992. óta szerepel a hivatalos olimpiai versenyporgramban.
A magyar csapat a legrangosabb télisport-versenysorozat parasportolóknak szóló részén is képviselteti magát: Balogh Zsolt vak síelő alpesi síben (guide: Bocsi Bence), Lőrincz Krisztina pedig ülő sífutásban és biatlonban indul hazai színekben. A téli paralimpiai játékok 2018. március 9-től 18-ig tartanak.