1. Mindenki táncol
A squash olyan sport, amiben mindenki megtalálja a maga örömét, gyerektől az aggastyánig, haladó kanapéspecialistától a versenysportolóig. Nagyon könnyű elkezdeni és már alapfokon is bulis játszani. Tökélyre vinni a technikát persze nehéz, de sok gyakorlással bárki képes lehet rá. Legyen az ember 12 vagy 50, nő vagy férfi, gyenge fizikumú vagy gyurmamester, mindenkinek ajánlott.
2. Szívbarátság mindenkinek
A squasholás a szívizmok megerősítésével bizonyítottan csökkenti a szívbetegségek kockázatát, megakadályozza az erek eltömődését. Az angliai Rochester Egyetem kutatói szerint heti három óra játék már kimutathatóan csökkenti a vérnyomást és a szívbetegségek kialakulásának valószínűségét. Ehhez csupán annyit kell tenni, hogy a fordulók közti szünetek ne legyen 1-2 percnél hosszabbak.
A squash átvitt értelemben is jó a szívünknek. Brit pszichológusok megfigyelték, hogy a játékosok szinte törzsi összetartozást éreznek egymással és igen elkötelezettek a saját sportjuk mellett. A játék fejleszti a szociális képességeket és pozitív gondolkodásra sarkall.
3. A játék, ami szellemileg felszabadít
A legtöbb modern fitneszmódszer kizárólag arra összpontosít, hogy az ember turbókazánként égesse a kalóriákat. Legfeljebb egy kicsit többre. A squash nem ilyen. A gondolkodó nők és férfiak sportja, ez az egyik legfőbb előnye. A jó stratégia gyakran győz a brutális erő felett, az erőteljes összpontosítás pedig fejleszti fókuszálási képességünket az élet minden területére kiterjedőn.
4. Dolgozzanak a… nagy izmok!
A squash egy teljes testet mozgató edzés. Ütéskor a játékos karja dolgozik a legkeményebben, de a vegyes mozgás erősíti a csuklókat, a hátat és a hasat is. Gyors mozgásokat, rövid sprinteket igényel, ami fejleszti az izmok gyors összehúzódási képességét nemcsak a lábakban, de gyakorlatilag az egész testben.
5. Egész évben gyereknap
Mivel beltéri sport, egész évben, télen-nyáron, rossz időben is lehet játszani. Nem függ semmitől, csak a terem nyitva tartásától, ami ma már nem probléma, hiszen számos késő estig nyitott pálya üzemel szerte az országban.
Hogyan játszd?
Amikor az ember először megragadja az ütő nyelét és beleüt a labdába, kicsit megdöbbentő élmény, mennyire könnyű brutálisnak tűnő energiát átadni a játékszernek. Teljesen más érzés ez, mint a tenisz vagy a tollaslabda, és szinte lehetetlennek érezzük leküzdeni azt a kísértést, hogy minden ütésbe belevigyük minden erőnket. De muszáj lesz. A nagyon erős ütések itt sokszor több lehetőséget adnak az ellenfélnek. Minden ütésnél figyelembe kell venni, hol helyezkedik el ellenfelünk a pályán, és sokszor egy igen finom, a sarokba helyezett ütés lesz az, amivel megfuttatva őt, mi szerzünk pontot. Minden ütés után érdemes visszatérni a T-vonalhoz, nemcsak azért, mert így kevésbe futunk arccal az ellenfelünk vállába, hanem azért is, mert így összességében energiát takarítunk meg, ami hosszú játék esetén elengedhetetlen lesz. Ráadásul így a pálya bármely részét azonos idő alatt érhetjük el, az ellenfélnek pedig fárasztó módon meg kell minket kerülnie, hogy visszaüsse a labdát.
Mik a szabályok?
A squash szabályrendszere nem bonyolult, röviden összefoglalható, ahogy az alábbi videóban is látszik.
A játékosok ütőpörgetéssel döntenek a térfélről és a kezdésről. Az adogató játékosnak a labda elütésének pillanatában legalább egyik lábával a saját adogatónégyzetében kell állnia. A labda az ütés után bármennyi falat érinthet, de a földön pattanás előtt mindenképpen érintenie kell az elülső falat (főfal), adogatáskor pedig az ellentétes oldalon kell lepattannia.
Egy játékos akkor nyeri meg a labdamenetet, ha az ellenfél
- a labdát a tinre üti (45 cm magas sáv a főfal alján)
- a határvonalakon kívülre üti a labdát
- nem tud beleütni a labdába, mielőtt az másodszor pattanna a padlón
A labdamanetek során a játékosok közvetlenül a levegőből vagy egy pattanás után is megüthetik a labdát. Az oldalsó és a hátsó falak is használhatók a labda visszajuttatására a főfalra. Egy játszma 11 pontig tart, és a teniszhez hasonlóan legalább két pont különbség kell a győzelemhez.
Ha még részletesebben érdekelnek a squash szabályai, nézz körül a Magyar Fallabda Szövetség weboldalán is.