Január-februárban az amerikai futball az érdeklődés középpontjába kerül, hiszen ekkor tartják az észak-amerikai bajnokság rájátszását, ami végül a nagydöntőben, az úgynevezett Super Bowlban csúcsosodik ki. Ezt idén alig pár napja rendezték meg, és a nagy összecsapásból 2017-ben a New England Patriots került ki győztesen.
Az Egyesült Államokban az amerikai foci (ők ezt nevezik football-nak, a mi focink nekik soccer) óriási népszerűségnek örvend, a felnőtt lakosság körében vitathatatlanul a legnépszerűbb sport. Az amerikai emberek 64 százaléka vallja magát focirajongónak, 40 százalékuk ezt a sportot nézi legszívesebben, és fogadni is erre szeretnek leginkább, összesen évi mintegy 1,6 milliárd dollár értékben.
De miért érdemes tudni erről a játékról? Magyarországon nem a foci a foci?
Hazánkban pár éve még a legtöbben azt sem tudták, eszik-e vagy isszák ezt a sportot, sokan megmosolyogták a nagy és látványos védőfelszerelésekbe öltözött játékosokat, néhányan pedig éjszakákat virrasztottak át az éjszakai közvetítések kedvéért. A kétezres években még divatos volt lefitymálni az amerikai focit, és mondogatni, hogy nekünk itt a saját focink, nem kell ez a bohóckodás.
Aztán páran – a néhánynál is kevesebben – gondoltak egy merészet, és elkezdték megszervezni Magyarországon is a játékot, klubok alakultak, aztán lett pálya, szövetség, mára pedig talán a legdinamikusabban fejlődő csapatsport hazánkban az amerikai foci. És már senkinek nem jut eszébe, hogy ez nevetséges vagy magyar ember számára nem illő lenne.
Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy sorozatban mutatjuk be ezt az eredetileg tengerentúli, de mára nagyon sokfelé elterjedt, érdekes és izgalmas sportágat, és a magyarországi csapatok közül néhányat. Kezdjük elsőként a nagyon bonyolultnak tűnő szabályrendszerrel, a játék menetének bemutatásával.
Az amerikai futballt 110*49 méteres, téglalap alakú, füves pályán játsszák. A mezőnyjáték a középső részen zajlik, a pálya két végén találhatók a célterületek. Az egymással megmérkőző két csapatból egyszerre 11-11 fő lehet a pályán, akárcsak az európai futballban, azonban a keret maximális létszáma a játék durva jellegére való tekintettel (az NFL-ben) 53 fő.
A mérkőzést az nyeri, amelyik csapat több pontot szerez. Pontot szerezni a tojáslabdának az ellenfél célterületére juttatásával vagy a fordított villa alakú kapuba történő gólrúgással lehet. A pontszerzésnek több fajtája létezik, amelyek nem azonos nehézségűek, így nem is azonos pontértékűek.
6 pontot ér a Touchdown (TD), amikor az egyik játékos az ellenfél célterületére viszi a labdát, vagy ott úgy kapja el, hogy mindkét lába érinti a földet. Ennek felét, 3 pontot ér a Field Goal (FG), amelyet az éppen támadó csapat speciális egysége (special team) szerezhet abban az esetben, ha csapatuk három kísérletből nem tesz meg 10 yardot, és azt választják, hogy rálövik. 2 pontot ér a Safety, amelyet a védekező csapat szerezhet úgy, hogy a támadó labdás emberét annak saját célterületén szereli. Szintén két pontot ér a Two-point-conversion, amelynek esetén TD után a 2 yardos vonalról indulva ismét be kell vinni a labdát a célterületre, de amennyiben a védők megszerzik a labdát, és beviszik az ellenfél célterületére, ők kapják a két pontot. Egy pontért van lehetőség XP-rúgásra is, szintén TD után: 33 yardról kell a kapura rúgni a labdát, ha bemegy, jár az 1 pont.
A mérkőzés négy negyedből áll, egy negyed 15 percig tart, két negyed után félidei szünetet tartanak. A meccsek a valóságban sokkal hosszabbak, hiszen az edzőknek számos időkérési lehetőségük van, valamint az órát nagyon sok esetben megállítják a játékvezetők.
Folytatása következik…