Sportemberként és sportszervezőként, sportegyesületeket vezetve, vagy támogatva mindannyian jól tudjuk, hogy a hőség, a tikkasztó meleg az egyik olyan időjárási jelenség, amely a lehető legkevésbé kedvez a sportolásnak, teljesen függetlenül attól, hogy milyen sportágról van szó.
Láthattuk szerdán a magyar válogatott csodás játékát a portugálok ellen, azóta is alig tudjuk felfogni, hogy 3-3-ra hoztuk ki a meccset a világ egyik legerősebb csapata ellen.
Visszanézve a mérkőzést azonban az időjárás szempontból is érdemes megfigyelni a játékot. A pályán elképesztő teljesítményt nyújtó sportolóknak rettenetesen magas páratartalom mellett kellett végigjátszaniuk a mérkőzést, a hőmérséklet pedig közel harmincöt Celsius fok volt, melyben már-már elképzelhetetlen az egyszerű mozgás is, nemhogy az élsport. A portugálok és a magyarok teljesítménye ebből a perspektívából nézve is lenyűgöző volt.
Ettől a héttől kezdve azonban nekünk is oda kell figyelnünk a melegre, hiszen eljött az idő, amikortól nem igazán lesz jellemző, hogy a hőmérő higanyszála a harmincas alá kerüljön, hacsak nem éjjel három óra környékén egy kis időre.
A híradások elsősorban az idős emberek veszélyeztetett helyzetére hívják fel joggal a figyelmet, nekünk emellett azt is tudni kell hogy egy-egy edzés egészen más hozzáállást igényel ebben az időszakban. A hőség miatt nem maradhat el a felkészülés, de nagyon lényeges gondoskodnunk a megfelelő folyadék- és ezzel együtt ásványbevitelre, mert a sportolók szervezete percek alatt veszít annyit, mint máskor akár másfél, két óra során. Gyerekek kapcsán pedig még nagyobb körültekintést igényel a kánikula időszaknak edzéstervezete, s lényeges, hogy a speciális helyzetről beszélgessünk a szülőkkel is, készítsük fel őket. Mert a gyerekek lelkesedése a legtöbb esetben mintegy fittyet hány a környezeti tényezőkre, így a hőguta, a napszúrás, a kiszáradás fokozottan veszélyezteti őket.
Óvjuk egymást a nagy melegben, vigyázzunk sportolóinkra, figyeljünk oda mindenkire, hogy a játék harminc fok felett is játék maradjon!