A SUP egy rövidítés, ami a Stand Up Paddle helyett áll. A szörfözés egy válfajáról van szó, amiben egy hagyományosnál hosszabb és szélesebb deszkán állva evezővel hajtjuk magunkat előre. A dolog nem új találmány, mintegy 300 évvel ezelőtt James Cook kapitány legénysége írta le a Polinéziában az ottani őslakosok állva evezhető deszkacsónakjait. Az 1960-as években aztán hawaii szörfoktatók fedezték fel újra maguknak és alakították ki a mai változatot. Ezek a deszkák a nagyobb felületüknek köszönhetően jóval stabilabbak mind a hullámlovaglás, mind a windsurf esetében használtaknál, így kényelmesebb egyensúlyozást tesznek lehetővé.
Ne tévesszen meg senkit a kényelem, mert ez a sport aztán minden nagyobb izmot megdolgoztat, a folyamatos egyensúlyozási kényszer miatt ott is izomlázunk lesz az első alkalom után, ahol nem is tudtuk, hogy vannak izmaink. A kitűnő edzés mellett pedig mentálisan nagyon pihentető.
A magyarul állószörfnek fordított sport hazánkban is egyre népszerűbb a vízisportok szerelmeseinek és az azokat csak most megismerő érdeklődők körében is. Az okokat nem kell sokáig keresni: sokkal kevesebb felszerelésre van szükség és kevésbé van kitéve az időjárási viszonyoknak: szél és hullámok sem kellenek hozzá. A felszerelés kimerül a deszkában és az evezőben, ráadásul akár hátizsákban is szállítható az egész, hiszen kiváló minőségű felfújható deszkák is elérhetők.
Aki kedvet kapott, hogy elkezdje, netán csak többet szeretne tudni erről a Magyarországon még mindig újnak számító, valójában az egyik legrégebbi vízisportról, annak jó kiindulás lehet a SUP sport-és Szabadidő Egyesület oldala, ahol sok fontos információ mellett felszerelést vásárolni és oktatót, közösséget találni is lehetőség van.