Az elhízás az egész világot letaroló járvány, amely további súlyos megbetegedésekhez vezethet, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a depresszió. Világszerte legalább 300 millió ember túlsúlyos, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az elhízást a világ tíz legjelentősebb egészségügyi problémája között tartja számon. Pedig nagyon egyszerű megelőzni. Vagy mégsem?
Az agyi infarktusok csaknem feléért a haskörnyéken lerakódott zsír a felelős, a magasvérnyomás-betegség az elhízottaknál hatszor gyakoribb, mint a normál testsúlyúaknál, az úgynevezett 2-es típusú diabétesz kialakulásának hajlamosító tényezője egyértelműen a kövérség, míg a depresszió előfordulása kövér embereknél kétszer gyakoribb, mint normál testalkatúak esetében.
Túlsúly és elhízás
Az túlsúly és az elhízás a kövérség különböző mértékének megnevezésére szolgáló fogalmak. Ezek meghatározásához a testtömegindex (BMI) értéket használjuk: normál testsúlyról beszélünk 18,6 és 25 közötti BMI esetén, a 25 feletti érték túlsúlynak, a 30 fölötti pedig elhízásnak számít. Itt fontos azonban megjegyezni, hogy a nehézatléták, testépítők BMI-értékei ennél magasabbak is lehetnek anélkül, hogy náluk elhízásról lenne szó, hiszen az ő szervezetük zsír-izom aránya a normálistól az izmok javára tér el.
Mára a magyar lakosság csaknem kétharmada küszködik súlyproblémákkal: 62% túlsúlyosnak, 27% középsúlyosan vagy súlyosan elhízottnak számít. Ez az érték az Európai Unióban a középmezőnynél valamivel rosszabb helyre sorolja hazánkat.
Gyerekek és felnőttek körében is elmondható, hogy az elhízásért két dolog együttesen felelős, a nem megfelelő táplálkozás és a mozgáshiány. A kövérség oka általában nagyon egyszerű: többet eszünk, mint amennyi kalóriát elégetünk, a túl kevés mozgástól pedig anyagcserénk lelassul, ami a bajok további súlyosbodásához vezethet.
Sport és egészséges táplálkozás
Az elhízás persze kezelhető: fogyókúrával és sportolással, szükség esetén orvosi beavatkozással is. A legjobb módszer azonban természetesen az, ha kiegyensúlyozottan, egészséges étrendet követve táplálkozunk, emellett pedig rendszeresen sportolunk. Számos vizsgálat kimutatta, hogy napi egy óra nem súlyosan megerőltető, de aktív testmozgás gyakorlatilag nullára csökkenti az elhízás kockázatát.
A szülők rengeteget tehetnek gyerekeik egészségéért, a gyerekkori elhízás ugyanis drámai összefüggést mutat a felnőttkori kövérséggel. A túlsúlyos gyermekekből igen gyakran lesznek súlyosan elhízott felnőttek, akik lelki problémákkal küszködnek, betegségekben szenvednek, és bizonyosan korábban meghalnak. Pedig a dolog könnyedén megelőzhető, ha a szülő odafigyel gyermekére.
A főként teljeskiőrlésű gabonákat, fehér húsokat, halat, zöldséget és gyümölcsöket tartalmazó étrend mellett a rendszeres sport garancia arra, hogy egészséges gyerekeket neveljünk, akikből egészséges és kiegyensúlyozott felnőttek lesznek. Hogy mit sportol a gyerek, az gyakorlatilag mindegy, ma már rengeteg lehetőség van, az úszástól és futástól kezdve a küzdősportokon és harcművészeten át a curlingig. A lényeg a mozgás, és a mozgás szeretetére nevelés. Ilyen egyszerű a képlet.