Az okostelefonok elterjedésével életünk egyre több területén segíthetnek nekünk a mobilalkalmazások. Nincs ez másként a sportban sem. Ebben a bejegyzésben az ismertebb kerékpáros applikációkat vesszük górcső alá.
Lassan számon tartani is szinte lehetetlen, hányadik iOS és Android verzió jelenik meg éppen a piacon, és melyik mobiltelefongyártó éppen milyen új készülékkel rukkol elő. Mára biciklis mobilalkalmazások százai közül válogathatunk, legyen szó akár egyszerű edzést segítő, akár közösségi vagy éppen túratervező-navigációs applikációkról.
Alább bemutatunk pár olyan alkalmazást, amik hasznára lehetnek minden biciklisnek, szórakoztatóak, és a tekerést kerékpározássá változtatják. Minden alkalmazásnál érdemes figyelembe venni, hogy erősen igénybe veszik telefonunk akkumulátorát, így ha hosszabb útra indulunk velük, külső táp beszerzése lehet a megoldás.
Runtastic
A Runtastic sosem hagyható ki az ilyen jellegű felsorolásokból, hiszen a minden egyben jellegű sportalkalmazással [link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runtastic.android.pro2] egy applikáción belül kezelhetjük az összes sportolási tevékenységünket. Hozzáadhatjuk a kerékpározást, a futást, a squasht, mindent, amit csak testmozgás címén végzünk. Ideális azoknak, akik hobbi szinten többféle sportot űznek.
Azoknak, akik csak kerékpároznak, a Runtastic speciális változatai, a Road Bike [link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runtastic.android.roadbike.pro] és Mountain Bike [link: https://www.runtastic.com/en/apps/mountainbike] is jó választás lehet, de hobbicélokra talán mégis az all-in-one megoldás látszik jobbnak.
A Runtastic alkalmazásai azért is nagyon jók, mert egyszerűen csatlakoztathatod hozzájuk az olcsó és egyszerű (a nagy kék sportboltokban kapható) pulzusmérődet, de a drágább kütyükkel is rögtön barátkoznak. A sebesség mérésére és az útvonal követésére alapból a telefon GPS-ét használják.
Nagy előny, hogy az eredmények nemcsak a mobilalkalmazáson belül követhetők, hanem egy kiváló webes felületen is. Hazaérkezéskor már számítógépünkön böngészhetjük, hogyan teljesítettünk és merre jártunk ma, méghozzá saját felhasználói fiókunkban.
Strava
A Strava a futók és kerékpárosok kedvelt eszköze, ez pedig elsősorban a közösségi oldal jellegéből adódik. Természetesen van saját mobilalkalmazása [link:https://www.strava.com/mobile], amely a telefon GPS-jelének használatával működik, de maga a gyártó is felhívja a figyelmet arra, hogy jobb eredmények érhetők el külső eszköz csatlakoztatásával, majd az eredmények Stravába importálásával. Ez egyrészt azért van, mert a telefonokba épített GPS-vevők realtíve kisebb sebességnél pontatlanabbak, másrészt mert igen hamar le tudják meríteni a mobil akkumulátorát.
A Strava közösségi felülete kicsit olyan, mint a Facebook, követhetjük a barátainkat, láthatjuk, mennyire keményen tekernek ők, kommentelhetjük a teljesítményüket, dicsérettel illethetjük a teljesítményt, saját útjainkról pedig képeket posztolhatunk. A nem eget rengető áron elérhető prémium verzió számos diagnosztikai eszközt kínál, illetve tekerés közben képes hanggal tájékoztatni minket tempónkról és aktuális sebességünkről.
Wahoo Fitness
Talán a legnagyobb előnye, hogy együttműködik az összes Bluetooth-kompatibilis kerékpáros eszközzel: pulzusmérővel, sebességszenzorral, és akár méregdrága erőmérőkkel is. Eredményeinket egyszerűen naplózza, feltölti igény szerint Strava, MapMyFitness, TrainingPeaks, MyFitnessPal oldalainkra, vagy a kiválasztott fájlformátumban egyszerűen a Dropboxunkba exportálja azokat.
Az applikáció főként az adatokra koncentrál, bár GPS-térkép is megtalálható benne, alapvetően nem navigációra, hanem teljesítményünk mérésére és elemzésére használható.
Google Maps
A Maps [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.maps&hl=en] a minden androidos okostelefonban gyárilag megtalálható ingyenes navigációs csodafegyver, amivel gyakorlati nem lehet versenybe szállni.
Ahogy a napi ügyek intézése során már a legtöbben ennek segítségével tájékozódunk a városban is, a Google a bicikliutakat, és az úgynevezett biciklibarát ösvényeket is ismeri. Persze a dolog nem varázslat. E sorok írója például járt már úgy, hogy a Google Maps által ajánlott biciklibarát erdei ösvény néhány nap esőzés után kerékpárral járhatatlannak bizonyult, és úgy is, ahogy az adott erdészeti utat a honvédség valamilyen gyakorlat kedvéért lezárta.
Az esetek többségében azonban a Google Maps minden kerékpárral járható úton remekül működik, ha arra használjuk, hogy eljussunk A-ból B-be. Csak ne feledjük az útvonal megtervezésekor átállítani kerékpárbarátra… Képes hanggal navigálni, tehát a telefon a zsebünkben lehet, elég a fülünkben tartani a fülhallgatót, amin közben akár zene is szólhat.
Viewranger
Amíg az előbb említett Google Maps kiváló navigációs megoldás országúti kerékpárosoknak, és jó eszköz a bicikliutak és kerékpáros ösvények kedvelőinek, a Viewranger azoknak jelent megoldást, akik inkább új utakat fedeznének föl. Topográfiai térképekkel működik, mint a túrázásra szánt GPS-készülékek, így hegyi ösvényeken is bátran tájékozódhatunk vele.
Ingyenesen telepíthető, és egy igen jól használható OpenCycle világtérképpel együtt töltődik le, amihez néhány euróért prémium nagyfelbontású országtérképeket is vásárolhatunk, jelenleg a világ 20 országáról.
Létrehozhatunk saját utakat, bejárhatjuk a barátaink túráit, de akár élőben is közvetíthetjük kiválasztott ismerőseink vagy rajongóink tömegei felé, hogy merre járunk.
A végén pedig a legnagyobb előnye: használatához se internetkapcsolat, se semmilyen mobiltérerő nem szükséges, csupán a mindenhol elérhető GPS-jel. Menjünk tehát a világon bárhová, ez az applikáció megmondja, hol vagyunk, és merre tovább…