Új sorozatunkban ismét egy dinamikusan fejlődő olimpiai sportágat mutatunk be, amelyet az utóbbi évtizedekben kezdenek igazán komolyan venni. Ez nem más, mint a tollaslabda. Sorozatunk első részében a játék történetével foglalkozunk, második részében a szabályrendszerrel és a pontozással ismerkedünk meg, a harmadik részben érdekességeket és hasznos tanácsokat vonultatunk föl, a negyedikben pedig a hazai tollashelyzettel foglalkozunk.
A tollaslabda története kétezer évre nyúlik vissza, habár hajnala a sötétbe vész, Kínából, Indiából és Európából is származnak nagyon korai emlékek a sporttal kapcsolatban. A mai tollaslabda elődjének számító tollasjáték vagy sulyokjáték a 17. században már Európa számos királyi és főúri udvarában az arisztokrácia kedvelt időtöltése volt. Ebben a játékosok ütő és háló nélkül, tenyérrel ütögették egymásnak a tollas labdát, amelynek nem volt szabad leesnie.
A mai tollaslabdajáték kialakulása a 19. század közepére tehető. Indiában játszották az ott állomásozó brit katonatisztek. Ebben az időben a játékosok között már háló feszült. Ez volt a „Poona’, amely arról a városról kapta a nevét, amely mellett a brit helyőrség feküdt. Ekkortájt az időjárási körülmények függvényében kétféle labdával játszották, ha az idő szeles vagy nedves volt, akkor gyapjúval, egyébként a maihoz hasonló parafa-toll összetételűvel. A katonatisztek szolgálatuk lejártával hazatértek Angliába, és vitték magukkal új kedvenc időtöltésüket, amelyet Beaufort hercegének Badminton-kastélyában mutattak be. Innen ered a sport angol elnevezése.
Az első nyílt tornát 1898-ban tartották Guildfordban, Angliában, amelyet a következő évben már országos bajnokság követett. A sport egyre népszerűbbé vált, kialakultak a szabályok, és 1934-ben kilenc alapító ország szövetsége alapította meg a tollaslabda nemzetközi szövetségét. Az eredetileg Anglia, Wales, Írország, Skócia, Dánia, Hollandia, Kanada, Új-Zéland és Franciaország által alkotott koalícióhoz 1936-ban India is csatlakozott. A nemzetközi versenyek története 1948-tól datálódik, ettől fogva egymást követték az ilyen események: Thomas-kupa (férfi csapat), Uber-kupa (női csapat), Sudirman-kupa (vegyes csapat), felnőtt és junior világbajnokság, illetve a World Grand Prix.
A tollaslabda viszonylag újkeletű olimpiai sportág, az 1972-es müncheni nyári játékokon mutatták be, és 1992-ben Barcelonában volt először hivatalos versenyszám az egyes és a páros. A vegyes csapatversenyeket először az 1996-os atlantai játékokon rendezték meg érmekért. Egyébként máig a tollaslabda az egyetlen olyan olimpiai sport, amelyben vegyes páros számot is rendeznek. Az eddigi aranyérmes országok: Kína, Indonézia, Korea, Anglia és Dánia.